Czytasz dzięki

Tauron tworzy inteligentne stacje energetyczne

opublikowano: 10-02-2017, 14:15

Spółka Tauron Dystrybucja rozpoczęła testy inteligentnych stacji energetycznych niskiego napięcia. Pierwsza powstała na Dolnym Śląsku.

W przyszłości będzie można wysłać specjalistów na miejsce awarii sieci energetycznej jeszcze zanim zgłoszą ją sami klienci. Dąży do tego spółka Tauron Dystrybucja. Już wcześniej inteligentne systemy tego typu testowane były w obrębie sieci wysokiego i średniego napięcia. Teraz czas na stacje niskiego napięcia – pierwsza została zainstalowana w Sobinie na Dolnym Śląsku. Bieżąca kontrola parametrów sieci odbywa się za pośrednictwem internetu.  Pozwala to na uzyskanie natychmiastowego sygnału o przerwaniu dostawy prądu i umożliwia szybką interwencję.  

Pierwszą z inteligentnych stacji spółka Tauron zainstalowała w miejscowości Sobin na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej

Pierwszą z inteligentnych stacji spółka Tauron zainstalowała w miejscowości Sobin na Dolnym Śląsku. ARC

- Szukamy nowoczesnych rozwiązań, które efektywnie i bezpiecznie wykorzystują istniejącą infrastrukturę sieci obszaru dystrybucji. Wynika to zarówno ze zwiększającego się zapotrzebowania na energię ze strony klientów, jak i nowych źródeł energii. Przedsiębiorstwa dystrybucyjne coraz częściej stają również przed wyzwaniem zwiększenia zdolności przesyłowych linii energetycznych – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Dodatkowo spółka kończy instalację systemu inteligentnego opomiarowania we Wrocławiu. Przez minione dwa lata Tauron zdołał już zainstalować w mieście ok. 300 tys. inteligentnych liczników. Uruchomiono też usługę, która umożliwia klientom monitorowanie poziomu zużycia energii w czasie rzeczywistym. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane