TDA TFI zamierza wydać 225 mln zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 21-12-2000, 00:00

TDA TFI zamierza wydać 225 mln zł

TDA TFI chce w ciągu dwóch lat zainwestować w co najmniej 10 spółek w Polsce i Europie Środkowej. Zarządzany przez TDA fundusz EEF IV będzie angażował w jeden projekt około 22,5 mln zł. Jako konsorcjum z innymi podmiotami interesują go projekty powyżej 20 mln USD (86 mln zł).

TDA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zarządzające funduszem private equity EEF IV o aktywach 225 mln zł, chce w ciągu dwóch lat zainwestować w 10 spó- łek w regionie Europy Środkowej. Choć sam fundusz może jednorazowo inwestować do 10 proc. kapitału (czyli 22,5 mln zł), interesują go większe projekty.

— Będziemy się starali działać jako konsorcjum z innymi podmiotami finansowymi i angażować w inwestycje, których wartość przekracza 20 mln USD (86 mln zł). Takie projekty dają lepszą perspektywę zysków — zapowiada Piotr Majchrzak, prezes TDA TFI.

Inwestor dla inwestorów

Pierwsza inwestycja może dojść do skutku na przełomie lutego i marca 2001 roku. Obecnie fundusz rozpatruje kilkanaście projektów. Wśród nich są: spółka telekomunikacyjna, medialna, z sektora usług finansowych i usług specjalistycznych związanych z budownictwem.

— Interesują nas głównie usługi, gdyż ich poziom w Polsce wciąż jest daleki od poziomu świadczonego w najbardziej rozwiniętych krajach — mówi Piotr Majchrzak.

Aktywa zebrane w EEF IV pochodzą tylko od polskich podmiotów finansowych. W pierwszej subskrypcji (przeprowadzonej 5-12 grudnia) zaoferowano inwestorom 450 certyfikatów po 1 mln zł (objętych zostało 225). Na przełomie I i II kwartału 2001 roku TDA TFI chce przeprowadzić drugą ofertę.

— Giełda jest za mała dla funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych. TDA posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by zarządzać takimi inwestycjami — zapewnia Piotr Majchrzak.

Plus konsorcjum

Bardzo prawdopodobne, że w wielu inwestycjach EEF IV na zasadzie konsorcjum będzie uczestniczył także EEF III, fundusz stworzony przez właściciela TDA TFI (TDA Capital Partners Inc.) do inwestycji w naszym regionie. EEF III zamknął już pierwszą transzę inwestycyjną. Będzie zarządzał około 150 mln USD (655 mln zł).

— Różnica między funduszami jest taka, że TDA TFI jest polską spółką i zarządza środkami wyłącznie polskich firm, natomiast kapitał EEF III pochodzi głównie z USA i Europy Zachodniej. Oba koncentrują się na tym samym rynku. Niewykluczone, że w wielu przypadkach będziemy inwestować razem — mówi szef TDA TFI.

Do Polski ma trafić większość kapitału. Piotr Majchrzak zakłada, że będzie to około 60 proc.

— Nie ustaliliśmy sztywnych ram. Wszystko zależy od tego, ile ciekawych projektów znajdziemy w danym kraju — twierdzi.

Niektóre projekty mogą być realizowane na szczeblu całego regionu. Obecnie trwają rozmowy z polską spółką z branży dystrybucyjnej, którą fundusze będą chciały wprowadzić na inne rynki.

Fundusze EEF I i EEF II stworzone przez amerykańskiego właściciela TDA TFI zainwestowały wcześniej w Polsce, m.in. w Budimex, Telefonię Pilicką i Arenę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane