TDJ wchodzi w biznes motoryzacyjny

opublikowano: 14-01-2020, 12:07

Śląska firma inwestycyjna przejęła spółkę Teamtechnik PT, która produkuje zautomatyzowane linie montażowe dla branży samochodowej.

Rodzinna firma TDJ jest znana przede wszystkim, jako główny akcjonariusz specjalizującej się w produkcji maszyn i urządzeń górniczych giełdowej grupy Famur. Kontroluje też m.in. spółki PGO oraz Zamet. Jednak sektor automatyzacji, w jakim działa Teamtechnik Production Technology z siedzibą w Skawinie, to dla TDJ zupełnie nowa branża. Zakup jest też pierwszą akwizycją śląskiego inwestora po ogłoszeniu przez niego nowej strategii na lata 2018-22.

Teamtechnik PT wytwarza w dwóch fabrykach (Skawina i Ostrów Wielkopolski) linie montażowe i testowe części i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego.
fot. ARC

TDJ stał się właścicielem pakietu 83 proc. Teamtechnik PT, a pozostałe 17 proc. należy wciąż do dotychczasowego właściciela, niemieckiej grupy Teamtechnik Maschinen und Anlagen oraz Jacka Przysady, prezesa i innych członków zarządu firmy ze Skawiny.

Teamtechnik PT wytwarza w dwóch fabrykach (Skawina i Ostrów Wielkopolski) linie montażowe i testowe części i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego. W dotychczasowej 14-letniej historii spółki wykonała ona ponad 400 projektów. Stosowane są one m.in. przez takie marki jak BMW i Ferrari.

- To produkty bardzo wysoko przetworzone. Niemal 80 proc. naszej produkcji trafia na eksport – mówi Jacek Przysada.

Linie są kupowane przez odbiorców w Europie, Azji i w obu Amerykach. W 2018 r. przychody Teamtechnik PT wyniosły 103 mln zł.

- Wspólnie z naszym nowym partnerem opracowaliśmy strategię na najbliższe lata. Postanowiliśmy stać się liderem w branży electomobility w Europie Środkowo-Wschodniej – deklaruje prezes Teamtechnik PT.

Uważa, że firma, którą kieruje jest już na to gotowa (to pod jej marką miałyby się odbywać akwizycje), choć liczy na to, że finansowo wspierać ją będzie TDJ.

- Zamierzamy osiągnąć ten cel na drodze szybszego niż dotychczas rozwoju. Do tej pory rozwijaliśmy się tylko organicznie, teraz planujemy konsolidację rynku automatyzacji przez kolejne akwizycje – wyjaśnia Jacek Przysada.

Przejęcie kontroli nad Teamtechnik PT to pierwsza inwestycja TDJ w innej branży, niż te, w jakich funkcjonują podmioty z tej grupy.

- Sektor automatyzacji jest jednak zbliżony do tego, co robiliśmy dotychczas – uważa Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej TDJ.

Potwierdza, że grupa jest zainteresowana dalszymi przejęciami i inwestycjami w tym sektorze, choć ma wytypowane również inne. 

- W ramach strategii postanowiliśmy działać nadal w naszych dotychczasowych branżach, a także inwestować w nowe. Przeanalizowaliśmy ponad 260 branż i wybraliśmy siedem. Poza automatyzacją są to m.in. kosmetyki, opakowania, systemy zabezpieczeń, a nawet żywność i napije – deklaruje Tomasz Domogała.

Dodaje, że TDJ jest zainteresowany inwestycjami o wartości do 100 mln EUR. 

- To umożliwia wejście w kilka projektów i stworzenia całego portfela. Szukamy pakietów większościowych i w przede wszystkim spółek polskich – mówi właściciel TDJ.

Strony nie ujawniły wartości transakcji zakupu Teamtechnik PT, ale Tomasz Domogała potwierdza, ze wpisuje się ona w wartości, jakie zapisano w strategii.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane