Technologia sprzyja utrzymaniu pozycji lidera

Partnerem pyblikacji jest TAURON
opublikowano: 23-06-2022, 12:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Strategia TAURONA do roku 2030 zakłada utrzymanie przez Grupę pozycji jednego z największych w kraju sprzedawców energii, czemu będą służyć inwestycje w infrastrukturę, odnawialne źródła energii i innowacyjne rozwiązania.

Największy strumień finansowy Grupy TAURON – prawie 24 mld zł – skierowany zostanie na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną, umożliwiając m.in. przyłączanie nowych odbiorców oraz źródeł OZE, modernizację, automatyzację i cyfryzację sieci elektroenergetycznych.

24mld zł

Tyle wyniesie wartość inwestycji TAURONA w infrastrukturę dystrybucyjną do 2030 r.

– Dysponujemy najnowocześniejszą siecią dystrybucyjną zlokalizowaną na mocno zurbanizowanym obszarze Polski. Dziś mamy ponad 40 proc. skablowanych sieci na średnim napięciu, a wskaźniki jakości dostarczanej energii utrzymują się na najwyższym poziomie w Polsce. Tę przewagę konkurencyjną chcemy umacniać, ograniczając przerwy w dostawach energii do naszych klientów o 24 proc. do 2025 r. – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

– Widzimy spory potencjał w rozwoju dużych i małych magazynów energii oraz aktywnym angażowaniu się w rozwój lokalnych społeczności energetycznych. Pozytywne doświadczenia jako jedyna firma energetyczna w kraju już w tym zakresie posiadamy dzięki działającej w Bytomiu mikrosieci – dodaje prezes TAURONA.

Blockchain w TAURONIE

Celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od obiegu papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Protokół blockchain stworzony przez ekspertów TAURONA i firmy Billon Digital Services jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co pozwala na rezygnację z przesyłania umów pocztą.

– Już w 2030 r. wszyscy nasi klienci będą dysponować inteligentnymi licznikami, które z jednej strony pozwolą konsumentom racjonalniej korzystać z energii elektrycznej, a z drugiej rozwiązanie to umożliwi nam jako organizacji oferowanie nowych produktów i usług.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Grupa zakłada utrzymanie pozycji czołowego dostawcy ciepła sieciowego w południowej części kraju poprzez pozyskiwanie nowych klientów, zdecydowaną dekarbonizację miksu wytwórczego oraz poprawę efektywności funkcjonowania. Udział węgla do 2030 r.

w miksie wytwórczym segmentu ciepłowniczego spadnie z 64 do 10 proc.

– Na terenach najbardziej zurbanizowanych, takich jak aglomeracja śląska, rozwój ciepła sieciowego to jedyny efektywny sposób walki z niską emisją. W ciągu ośmiu lat planujemy rozbudowę sieci i nowe przyłączenia o łącznej mocy prawie 450 MWt, a równocześnie zastąpienie źródeł węglowych niskoemisyjnymi i wysokosprawnymi jednostkami gazowymi – wyjaśnia prezes Szczeszek.

Grupa w najbliższych latach planuje rozszerzenie oferty o sprzedaż chłodu i przygotowanie do wykorzystania wodoru jako paliwa docelowego.

Klient 5.0

Nowa strategia zakłada utrzymanie pozycji TAURONA jako jednego z największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem liczby klientów.

– Jesteśmy liderem w zakresie uproduktowienia umów sprzedażowych, dziś niemal połowa naszych klientów korzysta z oferowanych przez nas usług i produktów dodatkowych. Ten kierunek będziemy kontynuować, wzmacniając go ofertami ekologicznymi czy opartymi na filozofii gospodarki obiegu zamkniętego. Planujemy również zdecydowane poszerzenie naszej oferty w zakresie inteligentnych i nowoczesnych rozwiązań energetyki domowej – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy.

Grupa zakłada zachowanie wysokich standardów obsługi klienta poprzez utrzymanie w 2030 r. wskaźnika FTR (first time resolution) na poziomie powyżej 90 proc. Będzie to możliwe dzięki rozbudowie nowoczesnych form kontaktu dla klientów, rozwijaniu narzędzi do przetwarzania dużych ilości danych oraz zastosowaniu sztucznej inteligencji w procesach biznesowych.

Wodorowe testy

TAURON chce wykorzystywać wodór do produkcji energii. We współpracy z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim opracowuje instalację wodorową, która ma produkować energię elektryczną i ciepło na potrzeby kamieńskiego ośrodka. Projekt zakłada produkcję wodoru z wody doprowadzonej do elektrolizera. Następnie gaz trafi do zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można go przechowywać. W godzinach największego zapotrzebowania na energię będzie nim zasilone ogniwo paliwowe typu PEM, w którym następuje konwersja wodoru na energię elektryczną. W ciągu roku powstanie w ten sposób około 2000 MWh energii elektrycznej.

Grupa planuje również w ciągu ośmiu lat całkowite zdigitalizowanie obsługi klienta, czyli zminimalizowanie udział papieru w prowadzonych procesach. Pierwszym krokiem ku temu jest wdrażana w Grupie technologia blockchain. Umożliwia ona zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane