Technologiczne trendy, które wprowadzą nas w przyszłość

opublikowano: 28-12-2017, 19:29
aktualizacja: 28-12-2017, 19:30

W najbliższych latach nowe technologie będą wspierać realizację celów biznesowych w znacznie większym stopniu niż mogłoby się obecnie wydawać.

Jakie technologie w 2018 r. będą najmocniej kształtować biznes? Przewidywania firmy Dimension Data wskazują na sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, robotykę oraz wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Analitycy zaznaczają jednak, że o ile dotychczas rozwiązania te rozwijane były odrębnie, o tyle w najbliższym czasie tworzonych będzie między nimi coraz więcej powiązań. Powoli zaczną one wnikać do codzienności – od przemysłu 4.0, poprzez sterowanie urządzeniami, obsługę klientów, aż po rozrywkę. 

„Wśród trendów na czoło wysuwa się wprowadzanie technologii blockchain (która stoi za kryptowalutą Bitcoin) i jej wielki potencjał do przekształcania świata finansów, biznesu oraz społeczeństw przy użyciu różnych aplikacji” – czytamy w komunikacie do raportu „Najważniejszych trendów IT w 2018”. Analitycy spodziewają się, że na rynku pojawią się też nowe, ciekawe aplikacje bazujące na blockchain i IoT w obszarze cyberbezpieczeństwa internetu rzeczy. Na razie – jak podkreślają – wciąż niewiele się robi, aby zachęcić producentów urządzeń IoT do wbudowywania w nie zabezpieczeń. 

Wśród haseł, jakie padają są również: gigabitowe WiFi, nowe funkcje beaconów, energooszczędna, długodystansowa komunikacja radiowa. Na horyzoncie jest też wykorzystanie technologii 5G. Firma Ericsson prognozuje, że do 2023 r. na świecie będziemy mieć już 1 mld subskrypcji sieci nowej generacji. Do tego czasu technologia 5G obejmie ponad 20 proc. światowej populacji, w pierwszej kolejności będzie wdrażana w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. W tym czasie mobilna transmisja danych w skali globalnej przekroczy już 20 tys. eksabajtów miesięcznie. 

Tym bardziej na znaczeniu zyskiwać będzie robotyka.  Ale zauważyć trzeba, że zmiany w tym obszarze, które w pewnym zakresie już teraz uwidaczniają się na świecie będą wpływać na rynek pracy.  Z badania „Future of Skills. Employment in 2030” wynika, że do 2030 r. roboty przejmą obowiązki ok. 20 proc. pracowników. Ale pojawią się też nowe zawody, bezpośrednio wynikające z rozwoju technologicznego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu