Tej szansy nie można zmarnować

DI, NBP
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Tej szansy nie można zmarnować

Ponad połowa rodzimego eksportu trafia do państw strefy euro. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy nie mogą doczekać się dnia, kiedy Polska stanie się częścią tego obszaru. Akcesja wyeliminuje wiele problemów wynikających ze zmienności kursu złotego. Firmy handlujące z krajami Eurolandu nie będą już musiały bez przerwy śledzić kursów walutowych. Ponadto odejdą koszty związane z wymianą walut i zniknie ryzyko straty wskutek zmian kursu. Wreszcie — nie będzie trzeba nabywać instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przeciwko wahaniom kursu.

Eksporterzy spodziewają się, że unifikacja monetarna wzmocni ich pozycję na zagranicznych rynkach. Doświadczenia państw, które już od dawna należą do wielkiej rodziny euro, zdają się uzasadniać ten optymizm. Dużo jednak zależy od kondycji i konkurencyjności poszczególnych przedsiębiorstw i całej gospodarki. Bo — jak słusznie podkreślają analitycy NBP — nowa waluta stwarza ogromne możliwości i szanse, ale na sukces wcale nie skazuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu