Tele-Fonika wyprowadza się z Ożarowa...

opublikowano: 27-08-2012, 00:00

10 lat po zamknięciu fabryki producent kabli opuszcza podwarszawskie miasto. Czy na jego miejsce wskoczy Biedronka?

„W tym miejscu przed portiernią i bramą istniejącej od 1929 r. fabryki kabli przez 306 dni trwał legalny heroiczny protest zwolnionych pracowników” — takie treści chcieliby umieścić na pamiątkowej tablicy byli pracownicy ożarowskiej fabryki. Tablica jak najbardziej się przyda, bo niedługo o kablach w Ożarowie Mazowieckim nikt już nie będzie pamiętał. Tele-Fonika likwiduje centrum dystrybucyjne, w którym pracuje 60 osób.

— Należący do nas teren w Ożarowie Mazowieckim o powierzchni 10 ha będzie sprzedany. Nie przewidujemy jego dzierżawy lub udostępnienia go w innej formie osobom trzecim. Likwidacja naszego centrum dystrybucyjnego w Ożarowie wynika z analizy ekonomicznej — mówi Aleksy Pachwicewicz, rzecznik Tele-Foniki.

Biedronka na kablach

Firma już wypowiedziała umowy pracownikom i dostawcom mediów.

— Tele-Fonika wystąpiła do Starostwa Powiatowego Warszawskiego Zachodniego (SPWZ) o decyzję na temat rozbiórki hali — mówi Teresa Cieplechowicz z SPWZ.

— Życie nie znosi próżni. Oczywiście szkoda, bo to koniec wieloletniego okresu istnienia Ożarowa na rynku kabli. Szkoda tych kilkudziesięciu osób, które są zagrożone utratą pracy. Ale jestem dobrej myśli. Plac po Tele-Fonice nie będzie długo pusty. Wierzę, że powstanie następne przedsięwzięcie biznesowe — komentuje Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego. Tele-Fonika nie udzieliła odpowiedzi na pytanie, z kim rozmawia o sprzedaży gruntu. Z informacji „PB” wynika, że jednym z rozmówców jest Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, który mógłby tu zlokalizować centrum logistyczne.

— Nie komentujemy tej informacji — mówi Alfred Kubczak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Jeronimo Martins. Portugalczycy mają w Polsce 10 centrów dystrybucyjnych, zatrudniających 200-400 osób. W tym roku Jeronimo Martins otworzyło już jedno nowe centrum w Rudzie Śląskiej i przymierza się do uruchomienia kolejnego, w Sieradzu. Na przyszły rok planowane są otwarcia m.in. w podkrakowskiej Modlnicy i Lubartowie (lubelskie). Portugalski koncern uruchamia nowe centra, bo musi obsłużyć dynamicznie rosnącą sieć sklepów — dziś w Polsce działa prawie 2 tys. dyskontów pod szyldem Biedronki, w 2015 r. ma ich być o tysiąc więcej.

Bez sensu

Według przedstawicieli Tele-Foniki, wożenie wyrobów kablowych z Krakowa, Myślenic, Bydgoszczy lub Szczecina po to, aby skompletować dostawę, straciło sens, ponieważ przy każdym zakładzie produkcyjnym powstały magazyny wyrobów gotowych oraz zespoły logistyki.

— Wynika to z trwającego od ponad ośmiu miesięcy procesu specjalizacji zakładów. I tak zakład w Krakowie Bieżanowie będzie produkował pełen asortyment przewodów, w Krakowie przy ul. Wielickiej będzie specjalizował się w produkcji kabli w gumie oraz kabli do 1 kV, a w Myślenicach — jedynie kabli telekomunikacyjnych miedzianych, światłowodowych i komputerowych. Fabryka w Bydgoszczy będzie produkowała kable elektroenergetyczne średnich (do 60 kV), wysokich (do 220 kV) oraz ekstrawysokich (do 500 kV) napięć, a zakład w Szczecinie przewody emaliowane — wyjaśnia Aleksy Pachwicewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu