Tele2 zwraca się do URTiP o 200 mln zł kar dla TP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2005, 13:34

Operator telekomunikacyjny Tele2 Polska skierował do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty(URTiP) wnioski o przeprowadzenie kontroli i nałożenie na Telekomunikację Polską SA (TP) kar w łącznej wysokości 200 mln zł za działania "łamiące prawo i skierowane przeciwko konkurencji" - poinformowała spółka w przekazanym w środę PAP komunikacie.

Operator telekomunikacyjny Tele2 Polska skierował do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty(URTiP) wnioski o przeprowadzenie kontroli i nałożenie na Telekomunikację Polską SA (TP) kar w łącznej wysokości 200 mln zł za działania "łamiące prawo i skierowane przeciwko konkurencji" - poinformowała spółka w przekazanym w środę PAP komunikacie.

    "TP od wielu miesięcy łamie łączące nas umowy i nie wywiązuje się ze zobowiązań. (...) na przestrzeni ostatnich miesięcy TP zaczęła łamać wcześniejsze, kompromisowe ustalenia, odmawiając jednocześnie podjęcia z nami rozmów. Dlatego jesteśmy zmuszeni zwrócić się do Regulatora oraz dochodzić odszkodowań od TP przed sądem" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny Tele2 Polska Piotr Nesterowicz.

    Według Tele2, działania TP są przejawem blokowania konkurencji, bowiem uniemożliwiają Tele2 obniżanie cen usług.

    Pierwszy wniosek skierowany przez operatora do URTiP dotyczy przeprowadzenia kontroli i nałożenia na TP kary w wysokości 140 mln złotych za niezgodne z prawem realizowanie połączeń lokalnych abonentów, którzy mając preselekcję połączeń krajowych do sieci Tele2, wybierają skrócony (siedmiocyfrowy) numer lokalny.

    Chodzi o to, że klienci posiadający preselekcję u operatora alternatywnego (np. Tele 2), by wykonać połączenie lokalne, muszą przed numerem lokalnym wybrać "0" i numer danej strefy numeracyjnej. Jeśli abonent zapomni o tym i wybierze tylko numer lokalny, to powinien otrzymać automatyczną informację o tym, jak właściwie wybierać numer, a samo połączenie powinno być zablokowane.

    Według Tele 2, TP nie blokując tych połączeń i nie przekazując odpowiedniej informacji, a później obciążając klientów za te połączenia według swoich bardzo wysokich stawek, łamie prawa abonentów.

    Preselekcja to złożenie przez abonenta u dotychczasowego operatora dyspozycji o kierowaniu połączeń przez sieć wybranego operatora. Zwalnia ona z obowiązku wykręcania prefiksu.

    W drugim wniosku Tele 2 zwraca się o nałożenie 60 mln kary na TP za niewykonywanie umów zawartych z Tele2 "w zakresie punktów styku sieci" (miejsca, gdzie łączą się sieci dwóch operatorów). Przyczyną złożenia tego wniosku są "sięgające nawet dwóch lat opóźnienia w realizacji przez TP zamówień Tele2 na rozbudowę iuruchomienie punktów styku sieci poziomu lokalnego" - głosi komunikat.

    Powstała w 1993 roku w Szwecji firma Tele2 oferuje usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz usługi dostępu do Internetu. Obecnie grupa Tele2 obsługuje ok. 28 mln klientów w 24 krajach Europy. Firma działa w Polsce od 1999 roku pod nazwą Tele2 Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tele2 zwraca się do URTiP o 200 mln zł kar dla TP