TeleDanmark interesują spółki ISP Softbanku

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 30-11-2000, 00:00

TeleDanmark interesują spółki ISP Softbanku

TeleDanmark, duński operator narodowy, złożył akcjonariuszom Softbanku ofertę zakupu wszystkich należących do nich udziałów w spółkach ISP (Internet Service Provider). Skandynawski inwestor gotów jest za nie zapłacić około 35 mln USD (ponad 160 mln zł). Gra toczy się o bazę ponad 12 tys. klientów korporacyjnych obsługiwanych przez tych providerów.

Grupa internetowa Softbanku składa się z trzech odrębnych działów. Jeden stanowi spółka Fin Fin, która zarządza portalem finansowym Expander. Jest to jeden z najmłodszych portali o takiej tematyce na polskim rynku. Drugi to działalność prowadzona wspólnie z amerykańską firmą Computer Associates. Wkrótce oba podmioty powołają wspólną spółkę, która będzie się zajmować świadczeniem usług ASP (Application Ser-vice Provider), czyli wypożyczaniem aplikacji przez Internet. Wreszcie trzecim polem aktywności internetowej Softbanku jest spółka Net2Net. Ma ona scalić wszystkie zasoby ISP (Internet Service Provider) — sześciu providerów internetowych należących do grupy: Polskę OnLine, Multinet, Polbox, Pik-Net, IDS (Internet Data Systems) oraz PDI (Publiczny Dostęp do Internetu). Aleksander Lesz, prezes i główny właściciel spółki, po pomyślnie zakończonej integracji tych podmiotów, nie wykluczał wzmocnienia ich inwestorem branżowym. Nie ujawniał jednak dotąd szczegółów związanych z realizacją tego zamysłu.

Duńczycy chcą wszystko

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że otrzymał już bardzo konkretną ofertę zakupu udziałów tych spó-łek. Oferta wpłynęła od koncernu TeleDanmark, duńskiego operatora narodowego. W grę wchodzi więc przejęcie — w przypadku Multinetu, Polboxu i Pik-Netu 100 proc. udziałów, a w pozostałych firmach są to pakiety kontrolne. Duńczycy gotowi są wyłożyć na realizację tej transakcji około 35 mln USD (ponad 160 mln zł).

Tak, ale inaczej

Problem jednak w tym, że Aleksander Lesz — co zresztą wielokrotnie deklarował — nie zamierza rozstawać się z tymi podmiotami. Niewykluczone więc, że zaproponuje TeleDanmark utworzenie nowej spółki, do której gotów byłby wnieść aportem posiadane aktywa providerów. Ograniczyłoby się to do tego, że po zakończeniu trwających obecnie prac nad integracją tych spółek oraz połączeniu ich w jedną firmę, TeleDanmark zostałby jej inwestorem strategicznym.

Właściciel warszawskiej spółki giełdowej nie ukrywa, że silna pozycja w Internecie jest jego strategicznym celem.

Zamierza jednak skoncentrować się — w odróżnieniu od Prokomu i Optimusa — na przygotowaniu kompleksowej oferty dla klientów korporacyjnych oraz rozwoju usług typu business to business. Oprócz tego chce profesjonalnie zająć się handlem elektronicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TeleDanmark interesują spółki ISP Softbanku