Telekomunikacja tnie zatrudnienie

X-Trade Brokers DM S.A.
21-12-2009, 12:01

Tydzień na warszawskim parkiecie rozpoczął się spokojnie. Główne indeksy przy małej aktywności inwestorów nie notują przed południem większych zmian. Indeks WIG20 o godzinie 11:30 zyskiwał 0,3%. Niewiele powyżej piątkowego zamknięcia znajduje się indeks mWIG40, który zyskuje 0,2%. Kolejną sesje słabiej na tle blue chipów wypadają spółki małe. Indeks sWIG80 traci 0,8%.

Motorem wzrostu indeksu największych spółek jest TPSA, gdzie wyniki w ostatnim czasie nie rozpieszczały akcjonariuszy III kwartał tego roku przyniósł pogorszenie w każdym segmencie działalności TP. Spadek przychodów w telefonii stacjonarnej przełożył się na zniżkę przychodów ze sprzedaży za III kwartały tego roku o 10% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W sektorze mobilnym odnotowano spadek przychodów rzędu 13% r/r, natomiast dotychczas rozwijający się biznes szerokopasmowego dostępu do Internetu w III kw. wykazał po raz pierwszy spadek przychodów w relacji do roku kwartału poprzedniego. Według danych przedstawionych przez TP AUPU (Average Usage per User), czyli wskaźnik mierzący stopień korzystania z usług wzrósł do 139,2 min,co oznacza zwyżkę o 23% w ujęciu r/r. Na wynikach TP ciąży rosnąca presja konkurencji ze strony mniejszych operatorów, która przekłada się na spadek kosztu połączeń telefonicznych.

Regres po stronie przychodów wymusza na władzach spółki wdrożenie programu redukcji kosztów. Oficjalny plan zakładający ograniczenie zatrudnienia o 4900 etatów ma być realizowany w latach 2009-2011. Według stanu na koniec września Telkom zatrudnia 22 tyś. pracowników. Ponieważ TPSA wdraża procedurę zwolnień grupowych jej wyniki w kolejnych kwartałach będą najprawdopodobniej obciążone dodatkowymi kosztami związanymi z odprawami dla pracowników. Pod presją pogarszających się wyników operacyjnych zarząd spółki postanowił w grudniu przyśpieszyć proces redukcji zatrudnienia. W przyszłym roku TPSA dokonana redukcji 1980 etatów (na początku grudnia mówiło się o 2500 etatach), argumentując decyzję oczekiwanym dalszym spadkiem przychodów, który wynika po części z rozwiązań regulacyjnych rynku.

Październikowe porozumienie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) i TP zakłada, że telkom nie będzie dyskryminował operatorów alternatywnych. Jak wynika z postanowień zawartego porozumienia, w zamian za stabilizację stawek hurtowych przez UKE do 2012r. TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego Internetu. Koszty zawartej umowy z UKE TP szacuje na 180 mln zł. Dzięki zawartej ugodzie UKE  postanowił zawiesić planowane wcześniej przeprowadzenie podziału TP na część hurtową i detaliczną. Walory TP zachowują się w tym roku słabiej w stosunku do indeksu największych spółek. Dzisiejszy wzrost notowań o ponad 1% nie wynika z czynników fundamentalnych, dlatego trudno oczekiwać trwalszego poprawienia sentymentu na papierach tej spółki.

Jednym z beneficjentów porozumienia UKE z TP będzie Netia. Władze spółki poinformowały o możliwości akwizycji jeszcze w tym roku sieci ethernetowej, która ma kilka tyś. klientów. Netia konsekwentnie realizuje plan zwiększenia udziału w rynku usług szerokopasmowych i zdołała przekroczyć prognozę na ten rok zakładającą osiągnięcie 525 tyś. klientów usług szerokopasmowych, co oznacza zwiększenie udziału w rynku do 9%. W III kw. tego roku Netia wypracowała 3,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach 370,3 mln zł wobec 14,5 mln skonsolidowanej straty netto oraz 373,7 mln zł przychodów w II kw. Informacje o spodziewanym porozumieniu z TP oraz o zwiększeniu udziału w rynku usług szerokopasmowych powinny mięć pozytywne przełożenie na notowania Netii. Przed południem kurs rósł o 1%, a od początku roku akcjonariusze Netii zyskali 106,7% (dla porównania w tym samym czasie TP straciła 6,6%).

Dzisiejsza sesja zapowiada się spokojnie, gdyż nie są przewidziane żadne istotne publikacje danych. Otwarcie sesji w Nowym Jorku również nie powinno przynieść większych zmian. Przed południem kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wskazywały na niewielkie wzrosty. 

Kamil Kasperski, analityk, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers DM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Telekomunikacja tnie zatrudnienie