Telekomy płyną z prądem

Operatorzy dołączają do rachunku za rozmowy fakturę za energię. Niedługo pomogą produkować prąd i zarządzać inteligentnym domem

Wkrótce na dachu siedziby Orange na warszawskim Mokotowie zostaną zainstalowane fotowoltaiczne panele słoneczne. To przygotowanie do zaoferowania klientowi pakietu usług telekomunikacyjnych i… energii elektrycznej. Według wizji Macieja Wituckiego, prezesa Orange, w przyszłości telekom przekształci się w firmę, która łączy usługi dostawców telewizji, płatności, ubezpieczeń i energii.

Dostarczanie prądu i usług telekomunikacyjnych przez jedną firmę to dopiero początek śmiałej wizji. Jej zwieńczeniem jest rozproszona elektrownia, czyli włączenie sąsiadujących domów produkujących prąd ze źródeł odnawialnych do systemu energetycznego, zarządzanego przez operatora telekomunikacyjnego.

— Energetyka odnawialna to ciekawy rynek i widzimy na nim możliwości do działania Orange Polska. Jako główni uczestnicy dwóch konsorcjów zajmujących się sieciami inteligentnymi pracujemy nad rozwiązaniami pozwalającymi na praktyczne wykorzystanie wyników badań. We współpracy z firmami energetycznymi możemy też np. tworzyć podstawy do uruchomienia rozproszonej elektrowni — mówi Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Polska.

Wiele przeszkód…

Budowa sieci inteligentnej (smart gridu) to gorący temat — do 2020 r. dotychczasowe liczniki mają być zastąpione nowymi, mierzącymi w czasie rzeczywistym pobór energii elektrycznej. To otworzy klientom drogę do korzystania z energii wtedy, kiedy jest ona tańsza, i w efekcie może zmniejszyć potrzeby jej produkcji.

Jest jeden problem — budowa takich sieci wymaga wielomiliardowych inwestycji w sieć, liczniki i systemy IT. Na dodatek pomysł na sieć inteligentną łączy się z koncepcją rozwoju energetyki odnawialnej, a ustawy o OZE jak nie było, tak nie ma. Nie mówiąc o braku jednolitej i spójnej wizji magazynów energii, koniecznych do realizacji koncepcji elektrowni rozproszonej.

…w drodze do domu

Instalacja inteligentnych liczników to wymóg Unii Europejskiej, więc prędzej czy później staną się one w Polsce powszechne. Już teraz instalują je RWE czy Energa. A budowa inteligentnej sieci umożliwia stworzenie inteligentnego domu, w którym telewizor staje się centrum multimedialnej rozrywki, a klient może przez aplikację na telefonie zamknąć rolety w salonie i sprawdzić, czy złodziej nie próbuje wejść na posesję. Inteligentny dom to konik Zygmunta Solorza-Żaka, który po to kupił Polkomtela, by za jego pośrednictwem zrealizować wizję dostawcy usług multimedialnych. Ale nie tylko najbogatszy Polak wpadł na taki pomysł.

— Grupa France Telecom/Orange daje już klientom możliwości np. zdalnego włączania i wyłączania urządzeń znajdujących się w domu czy zajrzenia z iPada na kamerę monitoringu. Kiedyś będzie można nawet skomunikować lodówkę z centrum usługowym, które zamówi brakujące w domu produkty. Obecnie wyposażenie domu w urządzenia smart grid to koszt około 150 tys. zł — mówi Krzysztof Kozłowski.

Szukanie przychodów

Mariażem z energetyką telekomy próbują zasypać dziurę w przychodach. Netia połączyła siły z RWE.

— Oferta energetyczna otwiera drzwi przedstawicielowi handlowemu. Dzięki niej rosną szanse na pomyślne sfinalizowaniesprzedaży, a także koszty pozyskania klienta są w efekcie niższe — mówi Karol Wieczorek z Netii. Rachunki za energię elektryczną chce dostarczać klientom operator sieci T-Mobile.

— Energetyka jest jedną z branż, z którą chcemy współpracować. Mamy dostęp do technologii i wieloletnich doświadczeń grupy Deutsche Telekom w obszarze telekomunikacji i IT. PTC zamierza wykorzystać je na rynku polskim. Jednak sama sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom indywidualnym, tak ja na przykład na rynku węgierskim przez Magyar Telekom, wydaje się rozwiązaniem niełatwym do wprowadzenia z uwagi na regulacje cen detalicznych na rynku polskim — mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, rzecznik prasowy PTC, operatora sieci T-Mobile.

Polkomtel, operator sieci Plus, idzie jeszcze dalej. Chce wystawić klientom plik rachunków i dostarczyć go klientowi, najlepiej na jednej e-fakturze.

— Pracujemy nad całym zestawem aplikacji, które umożliwią zarówno usługi inteligentnego domu, jak i zaoferowanie klientom rachunków za prąd, gaz czy wodę. To ostatnie rozwiązanie pozwoli obniżyć koszty dostarczenia usługi, więc będzie mogła być tańsza — mówi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polkomtela.

Sporo w tym obszarze może namieszać Exatel, którego właścicielem jest PGE, największa firma energetyczna w Polsce.

Energetycy nie śpią

Realizacja śmiałej wizji telekomów może zderzyć się z rzeczywistością konkurencyjnego rynku, ponieważ firmy energetyczne też zaczynają sprzedawać inne usługi. Energa sprzedaje gaz i myśli o ubezpieczeniach. Niezależni dostawcy energii, tacy jak Energia dla Firm, też dołączają do prądu gaz i myślą o dalszej dywersyfikacji. Gazowy potentat PGNiG chce sprzedawać ciepło i energię. Ale telekomy mają przewagę stosunkowo dobrej i rozwiniętej obsługi klienta.

— Doświadczenia telekomów w innych krajach w Europie pokazały, że sprzedaż usług z obszaru utilities nie jest biznesem przynoszącym istotne zyski. To raczej sposób na wzmocnienie lojalności klienta — mówi Jerzy Kalinowski, partner w KPMG.

OKIEM EKSPERTA

Nadzieja na wsparcie rządu

STEFAN KAMIŃSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji

Na osiedlu domków jednorodzinnych korzystających z paneli fotowoltaicznych, wiatraków czy gazu łupkowego będzie można stworzyć elektrownię rozproszoną, gdzie zużyciem energii będzie mógł zarządzać operator telekomunikacyjny. To pozwoli na zoptymalizowanie jej zużycia. Warunki do rozwoju energetyki obywatelskiej stworzy długo procedowana ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Liczymy na wsparcie rządu w tej sprawie. Telekomy chcą być operatorem systemu teleinformatycznego dla sektora utilities, wykonując usługi przetwarzania danych. Za chwilę każdy z naturalnych monopoli pójdzie taką samą drogą. Jeśli dopuścimy do sytuacji, gdzie dostawca elektryczności, gazu czy wody będzie miał własny system, zwiększymy koszty jego budowy i instalacji. Zapłaci za to obywatel w rachunku za gaz czy prąd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu