Teletubisie rozmiękczą reżim w Korei Północnej

AD
opublikowano: 15-01-2014, 00:00

Brytyjska dyplomacja wymyśliła ciekawy sposób na szerzenie demokracji w środku reżimu północnokoreańskiego. Chce sprzedać prawa do emisji kilku programów BBC, w tym Jasia Fasoli i Teletubisiów.

Negocjacjami sprzedaży praw do emisji objęte są na razie programy o wydźwięku „neutralnym”: Teletubisie, Jaś Fasola, Top Gear czy opera mydlana EastEnders. Inicjatywa wyszła od BBC Worldwide i szybko spotkała się ze wsparciem ministerstwa spraw zagranicznych. Pokazywanie brytyjskich programów w państwowej telewizji koreańskiej „może być w dłuższej perspektywie dobrą drogą do poprawy zrozumienia świata zewnętrznego w izolowanym od niego społeczeństwie Korei Północnej — powiedział William Hague, brytyjski minister spraw zagranicznych.

Chce, by był to element brytyjskiej „soft power”. Brytyjska prasa pisze o „wyciąganiu sekretnej broni w celu przybliżania Korei do oświeconych narodów” czy wręcz o „miękkiej próbie obalenia północnokoreańskiego reżimu”. W podobnym tonie wypowiadają się także politycy. Niektórzy przypominają nawet historię upadku komunizmu w naszej części Europy.

— Do obalenia muru berlińskiego przyczyniła się przecież nie dyplomacja, ale pokazywanie w telewizjach bloku wschodniego seriali „Dynastia” i „Dallas” — powiedział anoni mowo dziennikowi „Sunday Times” jeden z wysokich rangą urzędników ministerstwa spraw zagranicznych.zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu