Telia szuka nowego prezesa i myśli o przejęciach

Reuters
10-01-2002, 14:22

SZTOKHOLM (Reuters) - Szwedzki operator telekomunikacyjny Telia poszukuje osoby, która miałby zastąpić odchodzącą we wrześniu prezes Marianne Nivert. Spółka myśli również o fuzjach i przejęciach w regionie Skandynawii, powiedział w czwartek przewodniczący rady nadzorczej Telii. Lars Eric Petersson stwierdził w wywiadzie dla dziennika Finanstidningen, że rada poszukuje prezesa, kt

SZTOKHOLM (Reuters) - Szwedzki operator telekomunikacyjny Telia poszukuje osoby, która miałby zastąpić odchodzącą we wrześniu prezes Marianne Nivert. Spółka myśli również o fuzjach i przejęciach w regionie Skandynawii, powiedział w czwartek przewodniczący rady nadzorczej Telii.

Lars Eric Petersson stwierdził w wywiadzie dla dziennika Finanstidningen, że rada poszukuje prezesa, który ma doświadczenie w prowadzeniu spółki giełdowej, szczególnie z sektora telekomunikacyjnego.

"Rozglądamy się w kraju i zagranicą, ale czas nas nie goni" - powiedział Petersson.

Licząca 68 lat Nivert, która w październiku 2000 roku zastąpiła dotychczasowego prezesa Jan-Ake Karka, zamierza opuścić spółkę we wrześniu 2002 roku.

Podczas swoich krótkich rządów w Telii Nivert zredukowała zatrudnienie o połowę i starała się zwiększyć wydajność dawnego krajowego monopolisty pozbywając się części aktywów nie związanych z podstawową działalnością spółki.

Petersson powiedział, że Telia, która w ubiegłym roku rozmawiała o przejęciu duńskiego TDC i fińskiej Sonery, nadal rozważa możliwość fuzji i przejęć w Skandynawii, którą uważa za swój główny rynek.

"Oczywiście, że szukamy. Jeżeli nadarzy się okazja dalszej synergii kosztów w krajach skandynawskich przez fuzje lub w inny sposób rozważymy je. Ale fuzja lub przejęcie za wszelką cenę nie ma sensu" - powiedział.

Aby umożliwić Telii fuzje, w czerwcu 2001 roku szwedzki parlament zgodził się, aby rząd zmniejszył swoje udziały w operatorze do poniżej 51 z 70 procent.

W środwym wydaniu Finanstidningen szwedzki minister przemysłu Bjorn Rosengren powiedział, że rząd może w końcu sprzedać całość posiadanego pakietu akcji Telii. Jednak w najbliższym czasie państwo raczej zachowa 20- 30 procent akcji operatora.

Telia ma 48 procent akcji największego w Polsce alternatywnego operatora telekomuniacyjnego - Netii. Podczas ostatniego NWZA w grudniu przedstawiciel szwedzkiej spółki powiedział, że Telia jest gotowa zwiększyć swe inwestycje w firmę, która przeżywa poważne kłopoty finansowe.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Telia szuka nowego prezesa i myśli o przejęciach