Telia wyłoży kolejne 100 mln zł na telesieć

Dawid Tokarz
30-11-2001, 00:00

Na początku 2002 r. zostanie oddany do użytku kolejny polski odcinek tzw. Sieci Wikingów, czyli globalnej sieci światłowodowej, pozwalającej na dostęp do Internetu i transmisję danych z docelową przepustowością nx10 Gb/s. Inwestycja, realizowana przez szwedzką Telię, zamknie się kwotą około 100 mln zł.

Telia International Carrier (TIC), spółka wchodząca w skład grupy telekomunikacyjnej Telia, w I kwartale 2002 r. zakończy budowę sieci światłowodowej, łączącej Warszawę z Pragą. Będzie to kolejny polski odcinek tzw. Sieci Wikingów, globalnej sieci światłowodowej, należącej do szwedzkiego operatora.

Na początku września, przy współpracy z Telekomunikacją Kolejową (spółka zależna PKP) powstał inny odcinek — łączący Warszawę z Berlinem.

— Obecnie powstający odcinek będzie wykorzystywał także system DWDM, pozwalający na docelową transmisję do nx10 Gb/s — mówi Adam Sawicki, prezes polskiego oddziału Telia International Carrier i wiceprezes spółki matki, odpowiedzialny za region Europy Środkowej i Wschodniej.

Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi 100 mln zł. Klienci spółki, czyli głównie operatorzy internetowi i telekomunikacyjni, pilnie szukają oszczędności. Mimo to prezes nie martwi się o rentowność projektu.

— Mamy do czynienia z trudną sytuacją, więc także my wybieramy rozwiązania mniej kapitałochłonne. Współpracujemy z lokalnymi operatorami, takimi jak Telekomunikacja Kolejowa. Jednak zapewniam, że zapotrzebowanie ze strony klientów wciąż jest duże — twierdzi prezes Sawicki.

Twierdzi on, że — paradoksalnie — szansą dla polskiego rynku jest to, że — w przeciwieństwie choćby do Czech — ominął nas boom inwestycyjny, jeśli chodzi o infrastrukturę telekomunikacyjną.

— Dlatego wciąż jest dużo miejsca na ożywienie rynku. Powinno ono nastąpić z chwilą zaistnienia rzeczywistej konkurencji, którą nieuchronnie przyniesie wstąpienie Polski do Unii Europejskiej — mówi Adam Sawicki.

Taką opinię potwierdzają przedstawiciele konkurencji.

— Rynek polski kryje w sobie bardzo duży potencjał zapotrzebowania na usługi z zakresu transmisji danych i Internetu. W okresie spowolnienia rozwoju gospodarki, obroty firm telekomunikacyjnych w segmencie telefonii głosowej zazwyczaj maleją. Inaczej jest w segmencie usług zaawansowanych — twiedzi George Makowski, prezes Energis Polska.

Poza standardowymi usługami (dostęp do międzynarodowego Internetu, transmisja danych) Telia International Carrier zamierza rozwijać usługi dodatkowe, oparte na protokole IP.

— Ostatnio podpisaliśmy ze spółką ZIGZAG pierwszą w Polsce umowę o współpracy przy sprzedaży usług globalnej sieci prywat- nej IP-VPN. Liczymy, że tym projektem zainteresujemy także innych operatorów — mówi Adam Sawicki.

Obecnie klientami Telia International Carrier są m.in. ZIGZAG, Supermedia, Polpak-T oraz europejska sieć badawcza Dante.

Obecność Telii w Polsce nie ogranicza się do TIC. Szwedzka spółka jest także inwestorem w Netii, największym niezależnym operatorze telefonii stacjonarnej. Znów pojawiły się pogłoski, że Telia poszukuje inwestora, chcącego nabyć jej pakiet Netii. Adam Sawicki nie chce odnosić się do tych informacji, tłumacząc, że działalność Netii i Telia IC to dwie odrębne sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Telia wyłoży kolejne 100 mln zł na telesieć