Ten browar opowiada historie

Natalia Grzebisz-Zatońska
opublikowano: 05-08-2022, 13:15
aktualizacja: 10-08-2022, 11:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Filip Lichota, szef Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, dorastał w otoczeniu modeli dinozaurów i magicznych opowieści. Teraz wraz ze stryjem szykuje coś tylko dla dorosłych – piwo rzemieślnicze.

Racjonalne podejście:
Racjonalne podejście:
Własny, lokalny browar był naszym marzeniem. Jesteśmy jednak dalecy od tego, by realizować marzenia, które nie mają uzasadnienia biznesowego – mówi Filip Lichota, prezes DLF Invest, właściciela kompleksu w Bałtowie w Świętokrzyskiem.
Przemyslaw Serafin

Małych browarów w Polsce przybywa jak grzybów po deszczu – w 2021 r. powstało ich 38, a kolejny rośnie w Bałtowie, od lat kojarzonym przede wszystkim z parkiem dinozaurów i stokiem narciarskim. Zresztą – czego tam nie ma: park rozrywki, prehistoryczne oceanarium, park safari, jazda konna, skansen pszczeli, stary młyn, a nawet wioska św. Mikołaja. Teraz będzie można się napić złocistego z pianką.

Inwestycja:
Inwestycja:
Browar powstał w miejscu dawnej stajni w centrum Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Przemyslaw Serafin

– Własny, lokalny browar był naszym marzeniem. Jesteśmy jednak dalecy od tego, by realizować marzenia, które nie mają uzasadnienia biznesowego – mówi Filip Lichota, prezes DLF Invest, właściciela kompleksu w Bałtowie w Świętokrzyskiem.

Smak opowieści

Unikatowa receptura:
Unikatowa receptura:
W Bałtowie powstaje m.in. piwo miodowo-propolisowe Pieśń Pszczoły.
Przemyslaw Serafin

Piwa z Browaru Bałtów będą dostępne nie tylko w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, ale również w sklepach z piwami kraftowymi w całej Polsce. Produkcja ma sięgnąć 300 tys. litrów rocznie (przeciętny Polak wypija rocznie około 100 litrów).

Pomoc:
Pomoc:
Cześć pieniędzy na inwestycję w browar spółka DLF Invest pozyskała z funduszy unijnych.
Przemyslaw Serafin

– Obecnie oferujemy pięć różnych piw, ale myślimy jeszcze o IPA i ciemnych piwach, bo o nie pytają klienci. Współpracujemy z hurtowniami, które dystrybuują piwo do sklepów specjalistycznych. Powoli próbujemy znaleźć tam swoje miejsce. Stawiamy na najlepsze surowce, co przekłada się na niższą marżę, ale wierzymy, że to się opłaci w dłuższej perspektywie. Wyróżnikiem tego piwa jest to, że opowiadamy przy nim ciekawe historie z morałem. Rozpoczęliśmy współpracę ze Storytel. Po zeskanowaniu kodu z etykiety piwa można posłuchać słuchowisk i przenieść się w świat lokalnych legend, choćby o Smoczej Jamie lub Sabatówce. Można smakować nasze piwo wraz z przyjaciółmi i cieszyć się tymi opowieściami – mówi Filip Lichota.

Dla ucha i podniebienia:
Dla ucha i podniebienia:
Po zeskanowaniu kodu z etykiety piwa można posłuchać słuchowisk i przenieść się w świat lokalnych legend, choćby o Smoczej Jamie lub Sabatówce.
Przemyslaw Serafin

Marzy mu się, żeby goście smakowali piwa przez cały rok – także w listopadzie i marcu, kiedy turystów do Bałtowa przyjeżdża najmniej.

– Umożliwi nam to zachowanie ciągłości przychodów. Bałtów to miejsce wielu atrakcji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Chcemy stworzyć most łączący nasz biznes i przyrodę, która jest w tym rejonie najcenniejsza. Dlatego planujemy budowę kilku hoteli z rowerami elektrycznymi na wynajem i strefą spa, w której będą mogły wypocząć nie tylko rodziny z dziećmi. Chcemy opowiedzieć o Bałtowie w nowy sposób i pokazać, że nie tylko najmłodsi mogą tu przyjeżdżać i dobrze się bawić – mówi Filip Lichota.

Produkcja:
Produkcja:
Michał Czarnecki, główny piwowar i szef produkcji Browaru Bałtów, odpowiada za każdy etap warzenia piwa.
Przemyslaw Serafin

Biznesmen zapowiada inwestycję w nową atrakcję tematyczną wartą kilkanaście milionów złotych. Będzie gotowa w 2024 r., na dwudziestolecie JuraParku.

Pomysł na inflację

JuraPark:
JuraPark:
Wzdłuż niemal kilometrowej ścieżki dydaktycznej ustawiono prawie 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu można poznawać chronologię rozwoju życia na Ziemi.
Przemyslaw Serafin

Zapału do realizacji nowych pomysłów nie ostudziła ani pandemia (w czasie lockdownów Bałtowski Kompleks Turystyczny sięgnął po pomoc publiczną, która pozwoliła przetrwać), ani wysoka inflacja, której skutki odczuwają kurorty górskie i nadmorskie. Na razie Filip Lichota nie dostrzega spadku frekwencji – spodziewa się tego dopiero jesienią.

Plac zabaw:
Plac zabaw:
Huśtawki, bujaki i karuzele – dla dzieci w każdym wieku.
Przemyslaw Serafin

– W przeciwieństwie do ośrodków w górach i nad morzem nie notujemy gorszych wyników, ale może to być konsekwencją tego, że najczęściej przyjeżdżają do nas wycieczki jednodniowe. Przygotowujemy jednak nowe oferty, które będą dopasowane bardzo indywidualnie. Musimy skonfigurować oczekiwania klientów i oszacować koszty, by móc oferować pakiety na każdą kieszeń, dopasowane pod kątem różnych potrzeb. To nasz pomysł na wysoką inflację i spadek zainteresowania, którego niestety się spodziewamy. Już dziś przyglądamy się też dokładniej kosztom, optymalizujemy budżety, żeby przyszłe miesiące były spokojne. W czasie pandemii nauczyliśmy się jednak, że naszą rzeczywistością jest niepewność i szybkie zmiany. To, jak się do nich dostosujemy, będzie decydowało o naszym bycie – konkluduje Filip Lichota.

Polska w miniaturze:
Polska w miniaturze:
Można też podziwiać modele 50 najciekawszych zabytków architektonicznych Polski, m.in. zamków i pałaców.
Jakub Bauke
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane