Tencent miał najgorszy kwartał w historii

opublikowano: 21-03-2019, 14:18

Tencent Holdings, druga pod względem wartości firma na azjatyckich giełdach, odnotowała poważny spadek zysku w czwartym kwartale 2018 r., donosi Reuters.

Spadł on aż o 32 proc., najmocniej w historii spółki, a spowodowała to zmiana regulacji na chińskim rynku, która podkopała biznes związany z grami.

Niższy niż oczekiwano zysk był również wynikiem jednorazowych opłat w wysokości 2,1 mld juanów (313,90 mln USD) związanych z Tencent Music Entertainment i innymi spółkami portfelowymi.

Dopiero w grudniu, po trwającej od marca przerwie Państwo Środka wznowiło proces zatwierdzania gier, co uniemożliwiło Tencentowi zarabianie na niektórych z najpopularniejszych tytułów. W rezultacie doprowadziło to do silnej przeceny akcji na giełdzie i „wyparowania” 100 mld USD z kapitalizacji rynkowej. Obecna wartość rynkowa firmy to około 450 mld USD.

Zysk netto za kwartał wrzesień-grudzień 2018 r. wyniósł 14,2 mld juanów (2,12 mld USD). Tymczasem analitycy oczekiwali wartości o ponad 4 mld wyższej.

Kwartalne przychody wzrosły natomiast o 28 proc. do 84,9 mld juanów i nieco przebiły medianę oczekiwań analityków, kształtującą się na poziomie 83 mld juanów.

Biznes gier na smartfony, największy pojedynczy generator sprzedaży Tencent, wzrósł w całym 2018 r. o 24 proc. do 77,8 mld juanów i o 12 proc. w czwartym kwartale w porównaniu do 19 mld juanów w okresie trzech ostatnich miesięcy 2017 r.

Przychody z reklamy online zwiększyły się w 2018 r. o 44 proc.  do poziomu 58,1 mld juanów, dzięki 55-proc. wzrostowi dochodów z reklam społecznych i wzrostowi popularności platformy mediów społecznościowych WeChat.

Liczba użytkowników WeChat wzrosła do 1,097 mld.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu