Termika rusza z inwestycją na Żeraniu

Największa rodzima grupa ciepłownicza wybuduje blok gazowy w stolicy. Wykonawca może liczyć na kontrakt wartości ponad miliard.

Marek Dec, który dwa miesiące temu został prezesem PGNiG Termiki, największej grupy ciepłowniczej w Polsce, dostał od właściciela dwa zadania: przygotowanie inwestycji na warszawskim Żeraniu i wyprostowanie relacji z dystrybucyjną Dalkią. W obu zaliczył właśnie pierwszy krok.

NIEDUŻY WKŁAD:
Zobacz więcej

NIEDUŻY WKŁAD:

PGNiG Termika, kierowana przez Marka Deca, to wytwórcze ramię gazowego PGNiG. Po trzech kwartałach elektrociepłownie mają 300 mln zł zysku EBITDA, co stanowi 6 proc. EBITDA całej grupy kapitałowej. Marek Wiśniewski

Blok za ponad miliard

Nad przygotowaniem inwestycji w blok gazowy na Żeraniu Termika (bazująca dotychczas na węglu) pracowała od wielu miesięcy. I to w atmosferze konfliktu, bo z powodu Żerania pracę stracił poprzedni prezes Termiki — Andrzej Gajewski. PGNiG, czyli właściciel grupy, uznało wówczas, że inwestycja przygotowywana jest niewłaściwie. Obecnie spółka matka najwyraźniej jest usatysfakcjonowana, bo w zeszłym tygodniu dała Termice zgodę na budowę bloku na Żeraniu.

— Przetarg na wybór głównego wykonawcy ogłosimy do końca listopada, a umowę chcielibyśmy podpisać do połowy 2016 r. — zapowiada Marek Dec. Projekt na Żeraniu to dla potencjalnych wykonawców atrakcyjny kąsek. Chodzi o blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej420-490 MWe i mocy cieplnej powyżej 250 MWt, a do tego dochodzi umowa serwisowa na 12 lat.

Porównując Żerań do podobnego projektu realizowanego przez Termikę, wespół z energetycznym Tauronem, w Stalowej Woli, jego wartość można szacować na około 1,6 mld zł. Termika chce inwestować na Żeraniu, mimo że obecny system wsparcia dla źródeł gazowych, czyli żółte certyfikaty, obowiązuje tylko do 2018 r. Trwają wprawdzie dyskusje na temat jego przedłużenia, ale nic nie jest pewne. Decyzję inwestycyjną ułatwił Termice zapewne fakt, że dostawcą gazu do bloku na Żeraniu będzie jej właściciel, czyli grupa PGNiG.

Z Dalkią cieplej

Decyzję w sprawie Żerania ułatwiło też Termice ocieplenie w relacjach z francuską Dalkią, która jest właścicielem warszawskiej sieci dystrybucyjnej. Dalkia planowała wybudować w Warszawie własny blok wytwórczy, czyli zacząć konkurować z Termiką, jedynym wytwórcą na warszawskim rynku ciepła. Termika protestowała, konflikt był otwarty. — W takiej sytuacji trudno myśleć o wspólnym rozwoju rynku — przyznaje Marek Dec.

W zeszłym tygodniu strony podpisały jednak porozumienie.Dalkia obiecała ponownie przeanalizować swoją inwestycję, a Termika zadeklarowała gotowość współfinansowania inwestycji Dalkii w sieć. Firmy zamierzają teraz stworzyć taką formułę działania, która zaowocuje wzrostem warszawskiego rynku o 100 MWh rocznie.

— Chcemy, żeby 90 proc. nowych obiektów w Warszawie decydowało się na przyłączenie ciepła systemowego, a nie budowę kotłowni czy pomp ciepła — mówi Marek Dec. Niewykluczone, że Termika i Dalkia sięgną po modele współpracy funkcjonujące za granicą. Może opierać się np. na wskaźnikach rentowności poszczególnych połączeń sieciowych. Tam, gdzie rentowność będzie dla Dalkii zbyt niska, do finansowania dołączyłaby Termika.

Zakupy w Polsce

Termika chce też intensywnie inwestować poza Warszawą. Przygotowuje się do budowy elektrociepłowni w Przemyślu. — Rozglądamy się też za elektrociepłowniami i ciepłowniami, które można kupić i zmodernizować — tłumaczy Marek Dec.

Z finansowaniem inwestycji Termika zamierza radzić sobie sama, nie prosząc o pomoc właściciela. Podejście o tyle rozsądne, że udział Termiki w zysku EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) PGNiG to tylko 6 proc. PGNiG, specjalizujące się w poszukiwaniu, wydobyciu i dystrybucji gazu, pracuje nad nową strategią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Termika rusza z inwestycją na Żeraniu