Terroryzm, dane makro i ropa zdeterminowały spadki w USA

opublikowano: 26-05-2004, 16:14

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, środowe notowania na amerykańskich giełdach rozpoczęły się od spadków. Indeks Dow Jones Industrie Average obniżył swoją wartość o 0,16 proc., zaś Nasdaq Composite stracił 0,19 proc. Tłumaczone to było przez ekspertów miedzy innymi chęcią realizacji zysków osiągniętych podczas poprzedniej – zadziwiająco udanej – sesji.

Inwestorzy w początkowych minutach handlu nie wykazywali też zbytniej chęci do handlu czekając na komunikat o stanie zapasów paliw w USA. Rynek prognozuje ich lekki wzrostu.

Niepokój wywołały też dane o spadku zamówień na dobra trwałego użytku. W kwietniu ich wartość obniżyła się aż o 2,9 proc. podczas gdy analitycy szacowali spadek na zaledwie 0,2 proc.

Na spadkowy początek sesji wskazywały też kwotowania na rynku terminowym, który obniżką reagował na deklaracje prezydenta Wenezueli, który oficjalnie zapewniał, że większość krajów OPEC opowiada się za utrzymaniem dotychczasowych limitów wydobycia ropy.

Przed startem sesji w USA bardzo źle zachowywały się też spółki wchodzące w skład indeksu Dow Jones IA, których walory notowane są też na europejskich parkietach. Tu niechlubny prym wodził koncern Boeinga, któremu zaszkodziło przełożenie terminu podjęcia decyzji o modernizacji floty powietrznej przez Sekretarz Obrony USA, Donalda Rumsfelda. W kuluarach mówi się, że oznacza to, iż firma straciła wart 23,5 miliarda dolarów kontrakt.

Nie dziwi więc reakcja amerykańskich graczy, którzy już na otwarciu przecenili papiery światowego lidera w produkcji samolotów o 1 proc.

W przecenie na NYSE brylowały głównie spółki, które w ostatnich dniach cieszyły się zainteresowaniem inwestorów. Korekta dosięgła m.in. papiery Altria Group, IBM czy Exxon Mobila. Po półgodzinie handlu notowały one około półprocentową przecenę.

Notowaniom, zdaniem specjalistów, zaszkodziły ujawnione informacje o planowanych na lato kolejnych zamachach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Pesymizm graczy zwiększyły też dane z rynku nieruchomości. W kwietniu sprzedaż nowych domów spadła o 11,8 proc. do najniższego od listopada ubiegłego roku poziomu.

O godzinie 16.00 czasu warszawskiego indeks DJ tracił 0,27 proc. zaś Nasdaq 0,14 proc.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Terroryzm, dane makro i ropa zdeterminowały spadki w USA