Teta pozbyła się nielojalnych

KL
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

Informatyczna spółka zwolniła dyscyplinarnie grupę menedżerów. Zarząd zapewnia, że nie wpłynie to na jej działalność.

TREŚĆ E-MAILA:

Teta zwolniła aż 12 menedżerów. Może to oznaczać kłopoty z przychodami z usług. Może mieć to związek z niepokojącym poziomem należności spółki w czwartym kwartale.

Czytelnik "Pulsu Biznesu" (nazwisko do wiadomości redakcji)

Takie pytania zadają firmie Teta internauci, których przyciągnęła organizowana przez nas "Akcja Inwestor".

Informatyczna spółka zwolniła dyscyplinarnie grupę menedżerów. Zarząd zapewnia, że nie wpłynie to na jej działalność.

— Pod koniec lutego Teta rozstała się w trybie dyscyplinarnym z sześcioma osobami, z tego tylko dwie osoby były menedżerami z tzw. pierwszej linii raportowania — informuje prezes Jerzy Krawczyk.

Wyjaśnia, że zwolnienie dyscyplinarne miało związek z nieetycznymi działaniami: próbą podjęcia działalności konkurencyjnej w stosunku do spółki.

— Nie ma to istotnego wpływu na dalsze działania spółki i obsługę naszych klientów. Wykorzystaliśmy istniejący w firmie plan następstw. Już grupa osób została awansowana na odpowiednie stanowiska — mówi prezes Tety.

Podkreśla, że jego spółka zatrudnia ponad 300 osób, więc zwolnienie sześciu nie osłabia istotnie jej możliwości wykonywania i dostarczania usług dla klientów.

— Oczywiście jest nam przykro, że po kilkunastoletnim okresie współpracy musieliśmy pożegnać się z osobami, które okazały się niegodne naszego zaufania — mówi Jerzy Krawczyk.

Skonsolidowane przychody Tety (zajmuje się m.in. oprogramowaniem do zarządzania zasobami ludzkimi) wyniosły po IV kwartale 2009 r. prawie 104 mln zł w porównaniu z 93,6 mln zł przed rokiem. Zysk netto spadł do 10,03 mln zł z 12,64 mln zł (spółka podaje, że wynikało to m.in. z kosztów rozbudowywania grupy kapitałowej) Należności długoterminowe na koniec roku sięgnęły 1,04 mln zł (rok wcześniej 413 tys. zł). Należności krótkoterminowe wzrosły na koniec 2009 roku do 70,42 mln zł z 53,15 mln zł rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu