TFI będą używać algorytmów

Jagoda Fryc
opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Handel automatyczny już teraz jest wykorzystywany przez niektóre fundusze. Wraz z rozwojem rynku i poprawą płynności pojawi się więcej chętnych

Rozwój handlu algorytmicznego w Polsce w dużej mierze będzie zależał od giełdy i stworzenia przez nią przyjaznego środowiska dla graczy z tego sektora. Jednak już teraz są firmy, które z powodzeniem korzystają z algorytmów. Jedną z nich jest BZ WBK AM, zarządzające funduszami Arka dla BZ WBK TFI, które od kilku lat stosuje trading automatyczny, zarówno w przypadku spółek notowanych na GPW, jak i na innych rynkach zagranicznych.

— W tym celu używamy algorytmów dostarczanych przez globalnych brokerów. Za realizacje zleceń za pomocą elektronicznych narzędzi (tzw. Low Touch) brokerzy z reguły pobierają niższe prowizje w porównaniu ze zleceniami realizowanymi przez maklera (tzw. High Touch). Trading algorytmiczny pozwala więc obniżyć średnią stawkę prowizji — mówi Adam Majerowski, szef zespołu dealerów w BZ WBK Asset Management.

Im więcej chętnych…

Zdaniem Piotra Smolenia, prezesa Turbine Asset Management, w krótkim terminie wzrost udziału handlu automatycznego będzie powolny, ale istnieje szansa, że z czasem uda się wejść rynkowi na ścieżkę wzrostu. Zależy to od wielu czynników, takich jak infrastruktura prawna i IT oraz uwarunkowań regulacyjnych i płynności.

— W przypadku krajowych funduszy inwestycyjnych, rozpoczęcie stosowania algorytmów egzekucyjnych uzależnione jest od inwestycji w systemy EMS/OMS oraz od przekonania samych zarządzających i dostępności tego typu algorytmów u brokerów. W przypadku algorytmów transakcyjnych stopień ich wykorzystania zależeć będzie od ilości funduszy hedgingowych z elastycznym mandatem inwestycyjnym — dodaje Piotr Smoleń.

Mimo to wielu ankietowanych przez „Puls Biznesu” przedstawicieli TFI już teraz wyraziło chęć korzystania z handlu automatycznego.

— Bez stosowania zaawansowanych narzędzi informatycznych nie sposób wyobrazić sobie dzisiaj zarządzania tak wielkimi i zróżnicowanymi aktywami, jakimi zarządzają specjaliści PZU Inwestycje. Stawiamy na zarządzanie aktywne, a algorytmy są narzędziem wspomagającym ten proces. Systemy informatyczne mają olbrzymie znaczenie w sprawnej egzekucji zleceń, kontroli inwestycji i weryfikacji stanu portfeli. Decyzje podejmują jednak zarządzający wspierani przez zespoły analityków i traderów — tłumaczy Łukasz Kwiecień, wiceprezes zarządów TFI PZU i PZU Asset Management.

— Obecnie nie wykorzystujemy EMS, ale nie wykluczamy wykorzystania go w przyszłości. Prowadzimy już nawet pewne prace w tym kierunku. Jednak jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach — ujawnia Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI. Pioneer Pekao TFI uzależnia natomiast stosowanie algotradingu od poprawy płynności na GPW.

— Wykorzystanie handlu automatycznego jest skuteczne tylko przy użyciu płynnych instrumentów. Na razie nie używamy algorytmów do handlowania, ale niewykluczone, że w przyszłości będziemy z takich rozwiązań korzystać — mówi Adam Jenkins, dyrektor zespołu zarządzania portfelami akcyjnymi w Pioneer Pekao TFI.

…tym więcej korzyści

Jeśli tylko nowy system transakcyjny na GPW przyciągnie do Warszawy fundusze stosujące algorytmy, to zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni powinni na tym skorzystać — przede wszystkim dzięki zwiększeniu możliwości inwestycyjnych.

— Wśród potencjalnych korzyści można wymienić choćby wzrost płynności, zmniejszenie spreadów, wprowadzenie nowych typów zleceń i nowych typów instrumentów pochodnych poprzez umożliwienie ich aktywnego animowania — tłumaczy Robert Ślepaczuk, twórca i zarządzający funduszem UniSystem.

Oprócz obniżenia transakcyjnych, trading algorytmiczny umożliwia jednocześnie dużą kontrolę nad sposobem realizacji zlecenia oraz szybką jego modyfikację.

— Posiadanie wielu narzędzi, takich jak DMA, dark pool czy sales-trading, oraz ich odpowiedni dobór pozwala na efektywniejszą realizację zleceń oraz uzyskanie lepszych cen ich realizacji i tym samym lepszych stóp zwrotu w porównaniu z realizacją zleceń wyłącznie za pośrednictwem jednego kanału. Jednak mimo rozwoju handel algorytmiczny nie zastąpi całkowicie traderów w pośrednictwie przy negocjacji dużych transakcji na mniej płynnych instrumentach — podsumowuje Adam Majerowski.

AUTOMATY W TFI

Fundusze wykorzystujące algorytmy

UniSystem korzysta z automatycznych systemów transakcyjnych, które na podstawie algorytmów analizują dane i generują sygnały kupna i sprzedaży. Lokuje aktywa w opcje i kontrakty terminowe na indeksy giełdowe, akcje, obligacje, waluty i surowce.

Investor Algorytmiczny FIZ stosuje algorytmy niskiej i średniej częstotliwości. Aktywa lokowane są w futures na indeksy, surowce, akcje globalnych spółek oraz w waluty. Zarządzający unika tzw. algorytmów high-frequency.

Copernicus Turbine Adaptive Fund inwestuje od 30 do 50 proc. w strategie algorytmiczne, a pozostałą część portfela w strategie obligacyjne. Proces inwestycyjny odbywa się w pełni automatycznie, bez ingerencji człowieka, jednak pod stałym jego nadzorem zarządzającego.

Trigon Quantum Absolute Return

łączy cztery niezależne strategie: dwie fundamentalne akcyjne, ilościową oraz instrumentów pochodnych. Opierają się one na różnych segmentach rynku akcji, wykorzystując różnorodne narzędzia wspierające podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Fundusze managed futures z oferty Superfund TFI inwestują w wystandaryzowane kontrakty terminowe i mają zarabiać zarówno na rosnących, jak i spadających rynkach. Zakup instrumentów finansowych przez fundusze jest w pełni zautomatyzowany.

50 proc. Tyle wynosi udział handlu algorytmicznego w obrotach na Wall Street…

40 proc. …a tyle na rynkach europejskich.

2,2 proc. Tyle w ciągu pół roku zarobił Investor Algorytmiczny FIZ…

-3,8 proc. …a tyle w tym czasie stracił Unisystem FIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu