TFI będą wprowadzać nowe produkty

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 23-12-2002, 00:00

Z katalogu funduszy otwartych, polskie TFI oferują już praktycznie wszystko — tak przekonują ich przedstawiciele. Na fali popularności będą więc tworzyć całkiem nowe produkty. Na początek sytuacja wymusiła fundusze zamknięte i mieszane.

Od marca 2000 r., kiedy to polską giełdę dosięgła bessa, największą popularnością cieszą się fundusze bezpieczne — obligacji i rynku pieniężnego. Dają one inwestorom najwyższe zyski. Ponad 75 proc. aktywów, którymi zarządzają towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ulokowanych jest właśnie w tych rodzajach funduszy. Ponad 55 proc. z tego stanowią pieniądze zgromadzone w funduszach obligacyjnych, głównie od klientów indywidualnych.

Fundusze rynku pieniężnego stają się z kolei coraz atrakcyjniejsze dla klientów instytucjonalnych. Umożliwiają bowiem m.in. zyskowne zarządzanie bieżącymi nadwyżkami finansowymi w firmach. Poza tym fundusze pieniężne mogą stać się jednym z najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych, co wynika z wprowadzenia przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych standardu funduszu pieniężnego.

Mniej atrakcyjne dla klientów są w obecnej sytuacji fundusze zrównoważone oraz akcyjne, w tym szczególnie akcji zagranicznych. Ten trend, zdaniem wielu analityków, ma się niebawem zmienić. Przyszły rok oraz kolejne mają bowiem przynieść wzrosty na giełdach światowych.

Antypodatkowe wzrosty

Wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych, a tym samym dużo większe zainteresowanie ofertą TFI, pozwoliło im wreszcie rozwinąć skrzydła. Na rynku pojawiły się w tym roku także nowe rodzaje funduszy — zamknięte, specjalistyczne zamknięte oraz mieszane. Stanowią one serię tzw. funduszy antypodatkowych, których powstało dwanaście. Umożliwiają one m.in. uniknięcie 20-proc. podatku od zysków kapitałowych. TFI gwarantują bowiem przez bank lub dom maklerski, z którym podpisują umowę, odkupienie certyfikatów przed końcem grudnia 2003 r., do kiedy dochody ze sprzedaży papierów wartościowych nabytych w ofercie publicznej — w tym certyfikatów inwestycyjnych — zwolnione są z tego podatku.

Sukcesem zakończyły się cztery z pięciu subskrypcji funduszy antypodatkowych, które odbywały się w pierwszej połowie roku. Zebrały w sumie 8751 mln zł. Do skutku dojdą także wszystkie emisje (zebrany został planowany minimalny poziom aktywów) tego rodzaju funduszy, których subskrypcje odbywały się w okresie październik-grudzień.

Nowa oferta

Czas dla funduszy antypodatkowych zakończył się. Wzrost aktywów funduszy nie dotyczył tylko tych produktów. TFI, które nie wprowadziły tego typu produktów, także nie narzekają. Do funduszy otwartych, które zresztą mimo podatku mogą okazać się bardziej zyskowne niż zamknięte i mieszane, napływają środki wyższe (często 2-3-krotnie) niż dotychczas.

Zdaniem specjalistów tego rynku, w 2003 r. i kolejnych latach, zaczną pojawiać się nowe rodzaje funduszy, np. otwarte dywersyfikowane geograficznie, walutowo (poza EUR), czy bardziej specjalistyczne fundusze obligacji. Na Zachodzie popularnością cieszyły się np. gwarantowane. Mogą pojawiać się także fundusze opakowane w różnego typu produkty.

Na polskim rynku działa ponad 120 funduszy inwestycyjnych. Pierwszy powstał 10 lat temu. Najszerzej reprezentowana jest grupa funduszy otwartych oraz otwartych specjalistycznych. Fundusze są jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Spełniają wymogi bezpiecznej lokaty, oferując często lepsze warunki od lokat bankowych czy ubezpieczeń. Jest to też jeden z najbardziej regulowanych rynków finansowych, nad którym nadzór sprawuje KPWiG.

Okiem eksperta

Rok 2004, czyli rok wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej, otworzy rodzimy rynek na fundusze zagraniczne. Mogą one zaoferować niższe marże. Nikt nie wie, jak to może wyglądać. Nie wiadomo, jak bardzo Polska będzie otwarta na nową ofertę. W niektórych krajach europejskich przepisy lokalne chroniły krajowe rynki. Wprowadzały różnego typu ograniczenia dla zagranicznych podmiotów, np. notyfikację wszelkich dostępnych dokumentów. W Hiszpanii inaczej opodatkowane były fundusze lokalne, a inaczej zagraniczne. Dla polskiego rynku TFI znaczenie będzie więc mieć to, jak zachowają się regulatorzy. Powstawanie nowych funduszy będzie zależeć od dystrybucji funduszy zagranicznych. Grupy kapitałowe mogą wprowadzać fundusze zagraniczne, zamiast tworzyć produkty od podstaw.

Małgorzata Góra prezes Union Investment TFI

Okiem eksperta

W 2003 r. i kolejnych latach na rynku zaczną pojawiać się nowe rodzaje funduszy. Będą one bardziej skomplikowane. Towarzystwa będą poszukiwać nowych form, by zaspokoić oczekiwania Polaków przed wejściem do Unii Europejskiej. Powstaną nowe, bardziej atrakcyjne fundusze. Mogą pojawić się fundusze, które będą inwestować w akcje spółek południowoazjatyckich czy w akcje spółek wypłacających wysokie dywidendy.

Sebastian Buczek członek zarządu ING TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TFI będą wprowadzać nowe produkty