TFI były w grudniu na musiku

opublikowano: 14-01-2019, 16:01

Odpływ pieniędzy klientów zmusił TFI do wyprzedawania akcji na warszawskiej giełdzie. W grudniu pozbyły się one walorów za 366 mln zł, szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Odpływy z funduszy akcji polskich trwają od 1,5 roki, a w grudniu ubyło im 160 mln zł. Pieniądze uciekały też z funduszy akcji zagranicznych (-189 mln zł). 

- Sytuacja nie uległa poprawie w porównaniu z poprzednim miesiącem również w pozostałych kategoriach pośrednio związanych z rynkiem akcji (absolutnej stopy zwrotu, zrównoważonych, stabilnego wzrostu) - dodaje Maciej Marcinowski.

Po raz pierwszy od kryzysu w 2008 r. wszystkie kategorie funduszy odnotowały napływy netto, nawet cieszące się wcześniej dużym wzięcie fundusze pieniężne. 

- Największe odpływy z funduszy rynku kapitałowego, powyżej 400mln PLN, wystąpiły w Noble Funds i Santander TFI, głównie z funduszy dłużnych. Funduszy z napływami netto było niewiele i w żadnym nie przekroczyły 100mln PLN. Duże ruchy w wartości aktywów miały miejsce w Altusie i Rockbridge, co wynikało z przeniesienia zarządzania 15 funduszy - zaznacza analityk Trigon DM.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy