Czytasz dzięki

TFI chwalą pomysł e-zgromadzeń

opublikowano: 07-04-2020, 22:00

Zdalne obrady inwestorów mają być dozwolone, jeśli tylko nie będą zabronione przez statuty funduszy.

Tak jak rozwija się epidemia, tak rozwijają się przepisy zwane ogólnie tarczą antykryzysową. W szykowanej przez rząd nowej specustawie sporo miejsca zostanie poświęcone zagadnieniom istotnym dla funkcjonowania funduszy inwestycyjnych. W ustawie o funduszach inwestycyjnych planowane jest dodanie przepisów o możliwości odbywania zgromadzeń uczestników i zgromadzeń inwestorów (pierwsze dotyczą funduszy otwartych, drugie zamkniętych i mają trochę szersze kompetencje) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. E-zgromadzenia nie będą możliwe, jeśli wyraźnie będzie tego zabraniać statut funduszu. W innym przypadku o formie uczestnictwa będzie decydować zwołujący zgromadzenie, czyli w praktyce TFI.

Takie same zasady mają dotyczyć obrad rad wierzycieli, które mogą występować w funduszach zamkniętych lub specjalistycznychfunduszach inwestycyjnych otwartych (SFIO).

„Zaproponowane zmiany mają na celu umożliwienie działania organom funduszy inwestycyjnych w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego lub stanie epidemii, jak również usprawnią ich działanie w normalnym toku prowadzenia działalności funduszy inwestycyjnych” — czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

— Proponowane zmiany idą w dobrym kierunku, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Istotne jest, by np. zdalne zgromadzenie uczestników było możliwe także, gdy statut stanowi inaczej. W przeciwnym razie, aby skorzystać z dobrodziejstwa nowelizacji, niektóre TFI musiałyby zmieniać statuty, a to jest bardzo czasochłonny proces. Pojawiają się również inne propozycje, które niwelują ideę proponowanych zmian, jak np. konieczność dołączenia do protokołu listy obecności z podpisami uczestników zgromadzenia. Pojawia się pytanie, jak to sporządzić przy zdalnym zgromadzeniu, tym bardziej że nie wszyscy uczestnicy korzystają z podpisu kwalifikowanego. To pokazuje, że niektóre rozwiązania wymagają jeszcze doprecyzowania, choć sama koncepcja ich wdrożenia jest i słuszna, i potrzebna — komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami i zarazem prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Przy okazji podobne zapisy dotyczące e-obrad, jakie mają dotyczyć inwestorów funduszy, mają być wprowadzone tam, gdzie fundusze są inwestorami, czyli na zgromadzeniach obligatariuszy. Te będą mogły odbywać się w formie zdalnej, jeśli tylko warunki emisji danej serii długu tego nie wykluczą.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane