TFI przestają się uśmiechać

Grzegorz Nawacki
17-06-2010, 12:52

Greckie i węgierskiego problemy sprawiły, że zacięła się sprzedażowa maszynka, jaką były bezpieczne fundusze.

W maju przedstawiciele TFI przestali się uśmiechać. Do funduszy napłynęło 549 mln zł — wyliczyły Analizy Online. To najskromniejszy urobek od października — trzy razy mniejszy niż w marcu czy kwietniu. Skąd ten spadek entuzjazmu do inwestowania w fundusze?

— Pogorszenie sytuacji na rynku długu i korekta na rynku akcji sprawiła, że siadło zainteresowanie funduszami — przyznaje Jarosław Skorulski, prezes TFI Allianz.

W maju nie tylko saldo nie było optymistyczne. Klienci wycofali z funduszy 6,9 mld zł. Ostatni raz, nie licząc grudnia 2008 i 2009 r., które tradycyjnie są miesiącami wzmożonej aktywności, tak chętnie umarzano jednostki w październiku 2008 r. Na szczęście jeszcze większy był zapał do kupowania jednostek — wpłaty były bliskie 7,5 mld zł.

— W maju było więcej konwersji między funduszami — klienci nerwowo reagowali na wieści z rynku i zmieniali fundusze — mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Z 5,3 mld zł, które napłynęły do maja do funduszy, większość trafiło do bezpiecznych: pieniężnych — ponad 3 mld, a do dłużnych ponad 2 mld zł.

— Fundusze pieniężne i obligacyjne w pierwszym kwartale miały wyjątkowo dobre wyniki. Maj był ciężki, i to nie tylko dla rynku akcji, ale także długu, co od razu przełożyło się na sprzedaż — mówi Sebastian Buczek.

W maju klienci wciąż wybierali bezpieczne, ale wpłaty były skromniejsze: do rynku pieniężnego trafiło 327 mln zł, a do funduszy obligacyjnych 110 mln zł.

Branża jest przygotowana na to, że maj zwiastuje trwalszy spadek sprzedaży. Dlaczego? Czytaj w czwartkowym "Pulsie Biznesu"!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TFI przestają się uśmiechać