Czytasz dzięki

TFI takich odpływów jeszcze nie miały

opublikowano: 07-04-2020, 17:35

Ze wstępnych danych serwisu analizy.pl wynika, że w marcu klienci wypłacili z funduszy 12 mld zł. To więcej niż w najgorszym w historii miesiącu – styczniu 2008.

Krach na rynkach finansowych wywołał falę umorzeń w funduszach inwestycyjnych. Z danych jakie serwis pozyskał z 18 TFI wynika, że klienci wypłacili z nich 12 mld zł. To mniej więcej tyle, ile na koniec lutego wynosiły aktywa TFI spod szyldu Avivy, PZU czy Generali. Analizy Online nie mają zresztą jeszcze danych z 19 TFI, w tym z tak dużych, jak Generali czy Pekao.

Z krążących po rynku informacji wynika, że całkowite saldo umorzeń mogło sięgnąć 15 mld zł.

Mimo że największe załamanie przeżyły rynki akcji, z danych wynika, że klienci bardzo źle odebrali jakiekolwiek spadki wartości jednostek funduszy obligacji. To z nich głównie odpływały pieniądze, co po części jest pochodną skali działalności wielu funduszy dłużnych.

Najwięcej pieniędzy klienci wypłacili z funduszy obligacji korporacyjnych Santander TFI. Umorzenia sięgnęły tam niemal 3,3 mld zł, co spowodowało spadek aktywów o około połowę. Z PKO Obligacji Długoterminowych oraz PKO Obligacji Skarbowych wypłynęły 2 mld zł. Investor Oszczędnościowy oddał klientom 800 mln zł, a Quercus Ochrony Kapitału, NN Krótkoterminowych Obligacji i Millennium Obligacji Klasyczny po 400 mln zł.

Umorzenia odpowiadające jednej czwartej aktywów lub więcej dotknęły funduszy kilku TFI. Z wstępnych danych wynika, że w co trzecim funduszu skala odkupień przekroczyła 10 proc. wartości aktywów netto, czyli progu, po przekroczeniu którego prawo daje TFI możliwość zawieszenia możliwości umarzania jednostek. Zdecydowało się na to jedynie AgioFunds TFI w funduszu Agio Kapitał. 

Aktualizacja 8.04

Jak informuje Grzegorz Raupuk z RDM, bilans, który nie jest jeszcze bilansem końcowym, wynosi obecnie 20 mld zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane