ThyssenKrupp zatrudni 800 osób

opublikowano: 27-03-2014, 00:00

Niemiecki koncern przemysłowy otworzy w Trójmieście centrum usług finansowych i kadrowych

Kolejne duże marki otwierają w Polsce centra nowoczesnych usług biznesowych. Z informacji „PB” wynika, że w maju decyzję o wyborze Trójmiasta ogłosi ThyssenKrupp, niemiecki gigant kiedyś stalowy, dziś przemysłowy. Firma na początku roku odwiedziła kilka polskich aglomeracji. Poza Trójmiastem były to także Wrocław, Poznań, Katowice i Szczecin. Na krótkiej liście zostały, oprócz zwycięzcy, Wrocław i Poznań. Potem tylko Wrocław.

OSZCZĘDZĄ W POLSCE: W ubiegłym roku ThyssenKrupp, którym kieruje Heinrich Hiesinger, w ramach restrukturyzacji oszczędził 600 mln EUR. Do 2015 r. ma to być 2,3 mld EUR. Czy pomoże w tym centrum usług w Polsce? [FOT. BLOOMBERG]
OSZCZĘDZĄ W POLSCE: W ubiegłym roku ThyssenKrupp, którym kieruje Heinrich Hiesinger, w ramach restrukturyzacji oszczędził 600 mln EUR. Do 2015 r. ma to być 2,3 mld EUR. Czy pomoże w tym centrum usług w Polsce? [FOT. BLOOMBERG]
None
None

Sam koncern nie potwierdza tych szczegółów, ale coś jest na rzeczy. — To prawda, że ThyssenKrupp scentralizuje część procesów. Możliwe jest, że będzie to za granicą — mówi Nicola Roettger z biura prasowego ThyssenKrupp w Essen.

— Firma zdecydowała, że w Gdańsku będzie „największą rybą w jeziorze”. We Wrocławiu mogłaby nie być postrzegana jako atrakcyjny pracodawca, bo wiele firm, np. Credit Suisse, BNY czy HP, prowadzi bardziej złożone procesy — twierdzi jedno ze źródeł „PB”.

Dwa tygodnie temu zapadła ostateczna decyzja. Chodzi o nie byle jaki projekt, bo w ciągu pięciu lat ThyssenKrupp może utworzyć w Trójmieście nawet 800 etatów. Zamierza zcentralizować w centrum usługi finansowo-księgowe i HR.

Może być rekord

Jeśli projekt zostanie zrealizowany w planowanym kształcie, może to być największa inwestycja w centra usług ogłoszona w tym roku. Niedawno TNT Express ogłosił, że do końca 2015 r. zatrudni w Warszawie w centrum usług księgowych 400 osób. Procter & Gamble obiecał pod koniec ubiegłego roku 500 etatów w europejskim centrum planowania w Warszawie. W ubiegłym najwięcej etatów w centrum usług obiecał IBM — 2 tys. w Katowicach. Dużych projektów nie brakuje.

— Ruch jest na pewno większy niż w ubiegłym roku o tej porze — przyznaje Marcin Przyłębski, który ściąga inwestycje do Poznania.

— Będziemy wkrótce ogłaszać ciekawy projekt — zapowiada Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) obsługuje 38 przedsięwzięć z sektora nowoczesnych usług biznesowych. — Tego typu inwestycje mają znacznie większy udział niż jeszcze pięć lat temu — przyznaje Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Polskie eldorado

ThyssenKrupp, który w ubiegłym roku finansowym zanotował 1,5 mld EUR straty, jest w trakcie restrukturyzacji. Polega ona m.in. na dywersyfikacji działalności, dlatego produkcja stali to dziś mniej niż 30 proc. sprzedaży. Do 2015 r. potrwa program oszczędności. Koncern ma 157 tys. pracowników w prawie 80 krajach, a w roku finansowym 2012/13 miał 39 mld EUR sprzedaży. Polska jest najważniejszym dla firmy rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej oraz 10. na świecie ze sprzedażą na poziomie 900 mln EUR. W koncernie pracuje 1 tys. Polaków.

Jednak to nie wartość polskiego rynku zdecydowała o wyborze lokalizacji pod centrum usług, które ma obsługiwać europejskie spółki koncernu. Nasz kraj stał się po prostu numerem jeden w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Europie. Pracuje u nas w tej branży 120 tys. osób — szacuje Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL.

Siłą Polski jest duża liczba lokalizacji. Większość centrów usług znajduje się w siedmiu głównych metropoliach i 12 mniejszych, ale ponad 50 miast może się pochwalić takimi ośrodkami, co jest ewenementem na skalę europejską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane