Tło ważniejsze niż Grecja

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 21-02-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Tematem, który od strony medialnej zdominuje kolejny tydzień, będzie niewątpliwie Grecja. Jednak dla inwestorów ważniejsze powinny być sygnały mogące potwierdzić kiełkujące ożywienie w strefie euro. Jak już bowiem kilkukrotnie argumentowaliśmy, ożywienie w strefie euro zmienia optykę greckiego problemu — wobec lepszej kondycji niemieckiej czy francuskiej gospodarki Europa może poradzić sobie nawet w scenariuszu oficjalnego bankructwa Grecji. W tym tygodniu opublikowane będą wskaźniki PMI, które miesiąc temu zasiały nadzieję na ożywienie w strefie euro.

Jest spora szansa, że PMI odnotują w lutym kolejny wzrost i będzie to wzrost silniejszy niż zakładany obecnie przez rynek. Optymistyczną przesłanką był już niemiecki indeks ZEW, który w lutym odnotował drugi, bardzo silny wzrost. Co więcej, takie optymistyczne oczekiwania wynikają z historycznej zależności, która pokazuje, iż dołki w cyklach aktywności w USA zazwyczaj wypadają wcześniej. W minionym roku w USA taki dołek wypadł w lipcu, w strefie euro dopiero zaś w listopadzie.

Zła wiadomość polega na tym, że tradycyjnie europejskie rynki akcji reagują na sygnały poprawy w amerykańskiej gospodarce i podobnie było także tym razem. To zaś oznacza, że jeśli amerykańska gospodarka złapie choćby chwilową zadyszkę, europejskie rynki mogą doświadczyć korekty, nawet pomimo dobrych danych. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ożywienie okaże się trwałe, zwyżki mogą trwać miesiącami.

Potencjalne przeszkody dla takiego optymistycznego scenariusza to koniunktura w Chinach i ceny ropy. Chińskie władze stoją przed niełatwym zadaniem utrzymania wysokiego tempa wzrostu i weekendowa decyzja o obniżeniu stopy rezerw straci swój pozytywny wydźwięk, jeśli okaże się, że aktywność w przemyśle w lutym nadal była niska. Tymczasem ożywienie w Europie bazuje na dobrej koniunkturze w Azji. Ceny ropy w ubiegłym roku podkopały koniunkturę w Europie, a obecnie zbliżają się do ubiegłorocznych maksimów. Dalszy ich wzrost będzie bardzo poważnym wyzwaniem dla wzrostu gospodarczego, a dodatkowo skomplikuje sytuację w Chinach, zwiększając ryzyko pierwszego czynnika. Jednak bez czynników ryzyka nie byłoby potencjału wzrostowego…

Przy coraz lepszej kondycji niemieckiej czy francuskiej gospodarki Europa może poradzić sobie nawet w scenariuszu oficjalnego bankructwa Grecji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ X-Trade Brokers DM

Polecane