TMS Brokers odpuścił dwojgu klientom

opublikowano: 10-11-2016, 13:39

Foreksowy dom maklerski wycofał dwa powództwa dotyczące rozliczeń z dnia 15 stycznia 2015 r.

Tego dnia szwajcarski bank centralny zerwał powiązanie kursu franka i euro. Na krótko, kurs szwajcarskiej waluty przebił wtedy 5 zł. Dzień zakończył niżej, ale i tak sporo wyżej niż dzień wcześniej. Uderzyło to w tych, którzy brali kredyty walutowe na zakup nieruchomości, ale nie tylko. Ze względu na efekt dźwigni, grający na foreksie z minuty na minutę tracili pieniądze.

Zobacz więcej

Marcin Niewiadomski, prezes DM TMS Brokers

Jedna z klientek TMS Brokers – Katarzyna Kamińska - zdołała zamknąć stratną pozycję i otworzyć odwrotną. W efekcie, na koniec dnia była na plusie. Tak przynajmniej wynikało z systemu internetowego, w którym zawierała transakcje.

TMS Brokers uznało jednak, że transakcje zawierano po błędnych cenach i je anulowało, wyksięgowując jednocześnie z rachunku kilkadziesiąt tysięcy złotych. W ten sposób pojawił się na nim debet. Klientka ani myślała go spłacać.

TMS Brokers poszło do sądu i w trybie upominawczym uzyskało nakaz zapłaty. Klientka złożyła od niego sprzeciw. TMS Brokers złożyło więc normalny pozew o 8518 zł. Właścicielka rachunku złożyła zaś pozew wzajemny o ponad 40 tys. zł. Uważa, że tyle miałaby na koncie gdyby nie korekcyjne operacje wprowadzone przez dom maklerski.

W lipcu 2016 r. w spór wmieszała się Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, która przesłała do sądu tzw. istotny pogląd dla sprawy.

„Podstawowym obowiązkiem brokera jest należyta realizacja zleceń. Przez należytą realizacje zleceń należy rozumieć m.in. obowiązek weryfikacji, czy cena zawarcia transakcji instrumentami finansowymi jest wartością pewną.  Profesjonalny broker ze względów prawnych i reputacyjnych nie wycofuje się z raz zawartych transakcji, nawet jeśli ma ponieść tego konsekwencje finansowe” – czytamy w dokumencie.

TMS Brokers twierdzi, że wycofało pozew właśnie w tej sprawie oraz innego klienta, którego reprezentuje ten sam adwokat. Patryk Przeździecki, adwokat klientów TMS Brokers, potwierdził tę informację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / TMS Brokers odpuścił dwojgu klientom