TMS: Kolejna zwyżka dolara

TMS
opublikowano: 11-08-2006, 17:19

Piątkowa sesja na krajowym rynku walutowym przyniosła stabilizacje dla kursu EUR/PLN i spadek notowań złotego względem dolara. Kurs USD/PLN po przetestowaniu poziomu 3,04 w godzinach popołudniowych ustabilizował swoje notowania w okolicy 3,03.

Piątkowa sesja na krajowym rynku walutowym przyniosła stabilizacje dla kursu EUR/PLN i spadek notowań złotego względem dolara. Kurs USD/PLN po przetestowaniu poziomu 3,04 w godzinach popołudniowych ustabilizował swoje notowania w okolicy 3,03.

Sytuacja na rynku złotego podobnie jak to miało miejsce w poprzednich dniach była zdeterminowana zmianami na rynku EUR/USD. Umocnienie dolara amerykańskiego przyniosło wyraźny wzrost kursu USD/PLN. W godzinach popołudniowych poznaliśmy dane o bilansie płatniczym za czerwiec. Według danych NBP w tym okresie odnotowano nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości 160 mln euro wobec oczekiwanego deficytu na poziomie 158 mln euro. Dane te na chwilę umocniły złotego, który wobec euro zyskał 1,5 grosza. Opublikowane później jednak dane z USA odwróciły tą tendencję. Notowania złotego w dalszym ciągu będą uzależnione od wahań EUR/USD, który wyznaczy kierunek dla PLN w najbliższych dniach.

Na rynku EUR/USD odnotowaliśmy dzisiaj po raz kolejny wyraźną zwyżkę dolara amerykańskiego. Powodem tego była publikacja danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz dynamiki cen importu i eksportu. Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 1,4% m/m wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,5%. Z kolei ceny importu wzrosły o 0,9% m/m, a ceny eksportu o 0,4% m/m. Dane te dają mocną podstawę do oczekiwań inflacyjnych, co z kolei może doprowadzić do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. W przyszłym tygodniu poznamy szereg danych makro z USA, które prawdopodobnie bardziej przybliżą perspektywę dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA. Przy takim rozwoju wydarzeń należy spodziewać się kontynuacji aprecjacji amerykańskiej waluty.

 

Jacek Malinowski

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Kolejna zwyżka dolara