TMS: Ponownie: risk on.

Michał Fronc
opublikowano: 17-02-2010, 12:23

Wczorajsza sesja w USA zapowiadała się od  samego rana na pozytywną. Podaż próbowała tuż po otwarciu doprowadzić do  głębszej korekty w ramach obrony górnej linii kanału wzrostowego, ale atak ten został bardzo szybko powstrzymany.

Indeks S&P500 rósł następnie przez całą sesję kończąc notowania poniżej 50% zniesienia fibo całej korekty spadkowej.  Parkiety azjatyckie zareagowały silnymi wzrostami i indeks Nikkei wzrósł o 2,72%, co jest największym jednodniowym wzrostem od około 2 miesięcy. Na NYSE relacja wolumenu spółek wzrostowych do spadkowych wyniosła około 10:1; 122 spółki osiągnęły roczne maksima. Cały rynek rósł jednak na niewielkich obrotach - raportowany wolumen ledwo przekroczył miliard akcji.   Trwające wzrosty zbliżają indeksy do istotnych poziomów technicznych. Przebicie strefy 1094-1106 na kontraktach marcowych na S&P500 zasygnalizuje możliwość testu tegorocznych szczytów. Utrzymanie się oporu przedłuży korektę. Zdecydowanie słabiej od S&P500 zachowuje się DAX, który dzisiaj dopiero zbliżył się do 38,2% zniesienia fibo. 

Waluty, surowce i obligacje reagowały zgodnie z tradem 'risk on' - dolar i jen był sprzedawany, surowce były kupowane, rentowności obligacji rosły.  Na dzisiejszej sesji istotne będzie czy popyt zdoła utrzymać zdobyty wczoraj teren. Brak większych spadków będzie pozytywnym sygnałem. Kontrakty na S&P500 powinny utrzymać poziom 1086 punktów, by nie dopuścić do głębszej przeceny. Dzisiaj w centrum uwagi we wczesnej fazie sesji będą dane o produkcji przemysłowej z USA. Należy zwrócić uwagę na to, jak rynek zareaguje na lepsze od oczekiwań dane (prawdopodobne). Wieczorem publikowany będzie protokół z posiedzenia FOMC, co może wywołać silną reakcję na rynkach, w szczególności na dolarze amerykańskim

EUR/PLN

Utrzymanie pozytywnych tendencji na głównych parkietach sygnalizował spadek awersji do ryzyka. W rezultacie złoty zyskiwał w relacji do większości walut. EUR/PLN jest handlowany poniżej bariery 4,00 poraz pierwszy od początku lutego. USD/PLN przebił istotne wsparcie techniczne przy 2,93 i obecnie handlowany jest w granicach 2,90. Wczorajsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu pokazały mniejszą presją na wzrost płac w styczniu. Jutro publikowane będą styczniowe dane o produkcji przemysłowej z Polski. Oczekuje się wzrostu o 6,2% r/r. Dzisiaj rynek będzie reagował na zmiany sentymentu na głównych rynkach. Szczególnie istotna może być reakcja na protokół z posiedzenia FOMC.

EUR/USD

Dolar był wczoraj konsekwentnie sprzedawany ze względu na spadek awersji ryzyka.  Wyjście powyżej strefy oporu przy  1,3680 przyspieszyło zamykanie krótkich pozycji na EUR/USD. Oczekiwane przez nas przebicie linii trendu spadkowego powinno teraz przełożyc się na dłuższy okres konsolidacji na parze EUR/USD.  rawdopodobny zakres tendencji bocznej to 1,3580 - 1,3940. Dzisiaj rynek będzie reagował głównie na dane o produkcji przemysłowej oraz na protokół z posiedzenia FOMC.  Najbliższym oporem będzie poziom 1,3838. Ewentualne wybicie powyżej powinno doprowadzić do testu zniesienia 38,2% przy 1,3930.  Strefą wsparcia będzie 1,3680-1,37.

GBP/USD

Obserwowane osłabienie dolara do większości głównych walut przełożyło się na wybicie górą z konsolidacji na parze GBP/USD.  Dzisiaj rano funtdolar przebił chwilowo poziom 1,58, ale przed publikacją danych o zatrudnieniu funt zaczął tracić na wartości. Dane okazały się negatywną niespodzianką. Liczba bezrobotnych wzrosła o 23,500, a oczekiwano spadku o 9,300. W reakcji na dane notowania funtdolara spadły do  wsparcia przy 1,5740, ale poziom ten się wybronił. W dalszej części dnia notowania GBP/USD będą zależne głównie od notowań dolara. Silniejszy impuls może pojawić się w reakcji na protokół z posiedzenie FOMC.
 
USD/JPY

Na dolarjenie obserwujemy kontynuację powolnej tendencji wzrostowej. Poprawa nastrojów na rynkach przełożyła się negatywnie na notowania jena, który jest sprzedawany, gdy rośnie apetyt na ryzyko. W efekcie eurojen utrzymał ważny poziom wsparcia technicznego, a wzrosty na tej parze zatrzymały się dzisiaj dopiero przy 124,70. Mimo spadku notowań dolara, waluta amerykańska zyskuje dzisiaj do jena.  Zawężenie wstęg Bollingera sugeruje możliwość silniejszego impulsu w najbliszym czasie. Oporem technicznym pozostaje 91,30. Krótkoterminowym wsparciem będzie strefa 90,03-90,15. Dzisiaj w nocy decyzję w sprawie stóp procentowy podejmie Bank Japonii.

Michał Fronc
Analityk, makler papierów wartościowych
Domu Maklerskiego TMS Brokers 
  
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc

Polecane