TMS: Złoty odzyskał potencjał

opublikowano: 16-07-2004, 17:03

Kończący się tydzień na rynku złotego przyniósł bardzo dobre informacje dla importerów.

Złoty znacznie umocnił się w stosunku do walut zagranicznych, a odchylenie od dawnego parytetu sięgnęło poziomów nie notowanych od czerwca 2003 roku. Złoty rozpoczynał tydzień w okolicach 4,50 zł za euro i 3,63 zł za dolara. Na koniec tygodnia notowaliśmy poziomy 4,42 zł i 3,57 zł odpowiednio, przebijając po drodze wszystkie ważne wsparcia. Główny wpływ na notowania złotego miały napływające informacje makroekonomiczne zwiększające prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez RPP o 25 pb. na najbliższym posiedzeniu 27-28 lipca. Także przyjęcie przez Sejm ustawy o waloryzacji rent i emerytur w wersji rządowej wpłynęło pozytywnie na notowania złotego. Z drugiej strony pod koniec tygodnia zachowanie kursu złotówki zaczęło dawać sygnały o możliwości wystąpienia długo oczekiwanej korekty. Prawdopodobieństwo wystąpienia krótkotrwałego osłabienia złotego potęgują zawirowania na scenie politycznej. Czwartkowe zmiany personalne w rządzie, przede wszystkim na stanowisku ministra finansów, wywołały chwilowe osłabienie złotego o około 4 grosze. Także na kończącej tydzień sesji, po głosowaniu w Sejmie, kursy EUR/PLN i USD/PLN odbiły się od najniższych poziomów. Mogą to być pierwsze sygnały „ubijania” dna na poziomie 3,5550 zł za dolara i 4,41 zł za euro, i nadchodzącej realizacji zysków przez inwestorów. Jeśli korekta w przyszłym tygodniu nabierze rozpędu to zalecalibyśmy wyższe poziomy wykorzystać do odnowienia zabezpieczeń przez eksporterów. Poziomem, którego nie powinniśmy przebić w przypadku ewentualnych wzrostów jest 3,70 zł za dolara i 4,60 zł za euro. Z racji siły trendu nie spodziewamy się, aby korekta wyniosła nas na poziomy, które zmuszałyby importerów do zabezpieczania się już w tym momencie. Ubiegłotygodniowy marazm na rynku eurodolara, gdzie wahania nie przekroczyły 100 pipsów, nie stanowiły przeszkody dla umacniania się złotego. Jednak jeśli w końcu doczekamy się wybicia z konsolidacji i powrotów do wzrostów euro, to może być to dodatkowy czynnik wzmacniający korektę na złotym, z powodu występującej korelacji pomiędzy tymi parami walutowymi. W przyszłym tygodniu prócz poniedziałkowych danych o produkcji przemysłowej oraz piątkowych o inflacji bazowej i sprzedaży detalicznej nie ma czynników makroekonomicznych, które mogłyby znacznie wpłynąć na wartość złotego. Z kierunku sceny politycznej ciągle istnieje zagrożenie dymisją wicepremiera J. Hausnera, choć jest ono znacznie mniejsze po wynikach piątkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o waloryzacji rent i emerytur.

Strategia TMS

Zalecenie Poziom Target

EUR/USD Kupuj 1,2380 1,2600

USD/PLN Range 3,5300 3,5900

EUR/PLN Kupuj 4,4050 4,4800

Rekomendacje zawarte w tabeli maja wyłącznie charakter informacyjny. TMS nie odpowiada za skutki decyzji, podjętych na ich podstawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Złoty odzyskał potencjał