Z telefonii internetowej VoIP chce korzystać 19 proc. Polaków, którzy mają dostęp do internetu - wynika zsondażu TNS OBOP przekazanego w czwartek PAP. Obecnie korzysta z niej 6 proc. Polaków.
Wyniki sondażu wskazują, że internauci chcą skorzystać z telefonii VoIP, gdyż jest ona tańsza od telefonii stacjonarnej i komórkowej.
Z telefonii VoIP nie chce korzystać 73 proc. internautów. Główna przyczyna, którą wymieniają, to nieznajomość telefonii internetowej. "Można przypuszczać, że wraz z nasileniem kampanii informacyjnej, liczba zainteresowanych telefonią VoIP wzrośnie nawet dwukrotnie. Wśród 10,4 mln polskich internautów aż 2,5 mln nie zna tej usługi" - powiedział, cytowany w komunikacie Konrad Magdziarz z TNS OBOP.
VoIP (Voice over Internet Protocol) to technologia służąca do przesyłania głosu poprzez internet. Jej głównym założeniem jest integracja połączeń telefonicznych z transmisją danych, co pozwala jednocześnie korzystać z zasobów internetu i prowadzić rozmowę telefoniczną, przesyłaną przez łącze internetowe.
Sondaż został przeprowadzony w lutym 2005 r. na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 15 lat.