To będzie rok debaty o przyszłości relacji z klientami…

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska
opublikowano: 02-01-2020, 22:00

Początek nowej dekady to naturalny czas refleksji nad tym, czego nie udało się osiągnąć, ale także nad nowymi strategicznymi celami do realizacji.

W świecie ustawicznych zmian i niepewności katalog wyzwań jest ogromny, a w związku z zacierającymi się granicami między sektorami gospodarki wiele z nich nabiera charakteru uniwersalnego. Rok 2020 będzie czasem debaty o zielonej gospodarce, niskiej emisji i zrównoważonym rozwoju. To rok, w którym podejmiemy decyzje o przyszłości nowych pokoleń. Skróty takie jak ESG, OZE czy GOZ będą nam towarzyszyć nieustannie i ukierunkowywać kształt naszych działań na inkluzję społeczną, zmniejszanie nierówności i zapewnienie czystego oraz bezpiecznego środowiska naturalnego. Jest to trend nieodwracalny i konieczny, na który z punktu widzenia biznesu należy patrzeć przede wszystkim przez perspektywę nowych możliwości oraz budowania przewagi regionalnej na globalnej mapie konkurencji.

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska
Zobacz więcej

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska

W sektorze bankowym nowe regulacje skupią się przede wszystkim na dostosowaniu rynku do wymagań tzw. zrównoważonego konsumenta i inwestora oraz na wprowadzeniu nowego ładu korporacyjnego. Mam nadzieję, że w rozpoczętym roku „uporządkujemy” internet. Gdy powstawał projekt globalnej sieci, nikt nie przypuszczał, że przyjdzie się nam zmierzyć z ogromem manipulacji, fałszywych wiadomości czy szerzącą się mową nienawiści oraz cyberprzestępczością. Internet to dzisiaj także miejsce konkurencji i działalności gospodarczej, coraz bardziej zdominowanej przez olbrzymie firmy technologiczne korzystające z monopolu danych. Dlatego w 2020 r. czeka nas kolejna runda rozmów na temat regulacji działalności bigtechów, również w kontekście ich partycypacji w kosztach rozwoju gospodarek, w których osiągają zyski. Tak zwany podatek cyfrowy to projekt przywrócenia odpowiedzialności za rozwój infrastruktury przyszłości oraz równowagi na rynku. Szczególnego znaczenia nabierze wykorzystanie sztucznej inteligencji do zwalczania cyberprzestępczości oraz zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i wspieraniu terroryzmu. To w tym kierunku, obok automatyzacji procesów doradczych i rozwoju jeszcze szybszych metod płatności, skierowany zostanie znaczny wysiłek intelektualny i finansowy.

W 2020 r. będziemy kontynuować rozmowy o swobodnym przepływie danych między sektorami, oswoimy AI oraz roboty. Zapewne przedstawione zostaną pierwsze założenia dotyczące odpowiedzialności wynikającej ze stosowania sztucznej inteligencji. Będzie rozwijał się projekt budowy gospodarki opartej na API, a wraz z nim systemy korzystające z algorytmów i podejmujące zautomatyzowane decyzje. Strategia rozwoju AI w Polsce będzie realizowana a przejrzystość algorytmów stanie się jednym z głównych wątków prac nowej Komisji Europejskiej. Chciałbym, aby w nadchodzących miesiącach nastąpił także przełom w zakresie korzystania z chmury obliczeniowej. Ostatni raport Financial Stability Board czy wytyczne EBA stanowią doskonałą podstawę do kontynuacji dialogu i wdrożenia rozwiązań outsourcingowych niezbędnych dla utrzymania konkurencyjności i atrakcyjności polskich banków.

Zbliża się także czas debaty o przyszłości relacji z konsumentami. Dostosowanie ochrony konsumenta do nowych wyzwań gospodarki cyfrowej, w tym cyfrowego dostarczania usług m.in. finansowych, wymusi rewizję spojrzenia na przyjęte modele zawierania umów, rozliczeń i zabezpieczeń. Podejście to będzie wynikać nie tylko ze zmiany wskaźników i coraz lepszych możliwości oceny ryzyka, ale także konieczności zabezpieczenia interesów wierzycieli czy sprzedawców w związku z nowymi zagrożeniami. Wydaje się niezbędne znalezienie złotego środka między nowym modelem oceny racjonalności podejmowania decyzji przez konsumenta w sieci a starymi modelami kształtowania stosunków zobowiązaniowych. Na pewno nie w perspektywie nednego roku, ale z pewnością dziesięciolecia rozstrzygnie się ostateczny kształt bankowości. Na razie jednak „No Time to Die”, jak głosi nowy tytuł filmu z Jamesem Bondem. W najbliższych latach przyjdzie się nam zmierzyć z połączonym wyzwaniem technologicznym, demograficznym, regulacyjnym i klimatycznym. Szczęśliwie wraz z nowym Bondem czeka nas także, mam nadzieję, odrobina dobrej rozrywki. Nie zabraknie z pewnością ciekawych debat o alternatywnych miernikach sukcesu gospodarczego, dochodzie gwarantowanym czy podatku od pracy maszyn. Z pewnością sporym wyzwaniem pozostanie także ukształtowanie nowych relacji politycznych i gospodarczych z Wielką Brytanią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu