To będzie święto, smutne święto

Rafał Kerger, Albert Stawiszyński
opublikowano: 06-04-2005, 00:00

Wielu Polaków porównuje śmierć Papieża do śmierci Chrystusa. W pracy będzie ich trudno zatrzymać. I chyba nie warto.

Rząd zaapelował wczoraj o ogłoszenie dniem wolnym od pracy piątku, kiedy to w Watykanie odbędzie się pogrzeb Jana Pawła II. Decyzją premiera dzień ten będzie wolny w ministerstwach, urzędach centralnych, wojewódzkich oraz innych jednostkach administracji rządowej. Marek Belka prosi o podjęcie podobnej decyzji także m.in. pracodawców i przedstawicieli władz samorządowych.

Bez przymusu

Apel premiera nie ma charakteru obowiązującego.

— Jedynie parlament ustawą określa dni wolne od pracy dla całego kraju. Szef rządu i prezydent nie mają takich uprawnień. Oznacza to, że decyzję podejmą sami pracodawcy. Jeśli udzielą oni urlopu pracownikom, to powinien on mieć charakter odpłatny — mówi Aleksander Werner, prawnik z kancelarii Kalwas i Wspólnicy.

Dodaje, że przymusowe udzielenie bezpłatnego urlopu byłoby naruszeniem kodeksu pracy. Natomiast pracownik nie może odmówić wzięcia dnia urlopu.

Banki i markety zamknięte

W piątek nieczynne będą wszystkie banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

— W tym czasie do dyspozycji naszych klientów będzie dostępna sieć bankomatów oraz usługi bankowości elektronicznej. W sobotę oddziały będą pracowały normalnie — mówi Marek Kłuciński z PKO Banku Polskiego.

Nieczynne będą również najwieksze sieci handlowe (Auchan, Albert, Biedronka, Carrefour, Champion, Elea, E. Leclerc, Geant, Globi, Hypernova, Leader Price, Lidl, Makro Cash & Carry, Media Markt, Nomi, Obi, PMB-Market, Praktiker, Real, Saturn, Savia, Schiever, Selgros i Tesco). Co z pasażami w centrach handlowych?

— Skierowaliśmy list do franczyzobiorców, żeby i oni również przygotowali się na tę okoliczność. Myślę, że uszanują naszą decyzję — mówi Damian Ponczek, rzecznik Geanta.

W dzień pogrzebu Ojca Świętego nieczynne będą salony meblowe IKEA.

Wolne od pracy będzie miało też 72 tys. osób zatrudnionych w Kompanii Węglowej. Do tego samego przymierza się Jastrzębska Spółka Węglowa, gdzie pracuje 24 tys. górników.

Mali i średni biorą wolne

— W Wielki Piątek nie pracowaliśmy, to i teraz nie będziemy. Mamy takie zapewnienie od szefa — usłyszeliśmy w sekretariacie Kryza Plastu z Mikołowa.

— Najprawdopodobniej dam pracownikom wolne. Ale ostateczną decyzję podejmę jutro — przyznaje z kolei Andrzej Bojanowski, właściciel warszawskiego serwisu opon Waco.

Z apelem do swoich członków, by dali pracownikom wolne w dzień pogrzebu Ojca Świętego, zwróciły się już Konfederacja Pracodawców Polskich i Business Center Club.

Natomiast Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozostawia decyzję w rękach przedsiębiorców.

Co z dojazdem

Nie wiadomo jednak, czy wszyscy pracownicy będą mieli czym dojechać do przedsiębiorstw, jeśli ich zakłady zdecydują się w piątek pracować. Ani w warszawskim Zarządzie Transportu Miejskiego, ani w śląskim Komunikacyjnym Związku Komunalnym GOP nie dowiedzieliśmy się, czy 8 kwietnia komunikacja będzie kursować jak w dni powszednie.

— Takie decyzje zapadają zwykle dzień wcześniej — przyznaje Igor Krajnow, rzecznik stołecznego ZTM.

PKP Przewozy Regionalne poinformowało natomiast, że nie będzie w piątek odwoływać żadnych pociągów, a nawet wzmocni niektóre składy w związku z przemieszczaniem się podróżnych na Msze Święte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger, Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / To będzie święto, smutne święto