To był już drugi tydzień na plusie

Paweł Kubisiak
opublikowano: 21-10-2002, 00:00

Amerykańskie i europejskie giełdy rosną już drugi tydzień z kolei. Przewaga dobrych prognoz i wyników finansowych przyniosła tygodniowy wzrost indeksu Dow Jonesa o 6 proc., Nasdaq o 5,5 proc., a S&P o 5,1 proc. Na Starym Kontynencie indeks największych europejskich spółek — Eurotop 300 — zyskał niemal 6 proc.

Indeksy Wall Street zaczęły piątkową sesję od spadku, jednak przeważyły doskonałe wyniki Microsoftu oraz pocieszające informacje od sprawcy porannej przeceny Ericssona i giełdy zamknęły dzień na plusie. Z kolei na Starym Kontynencie sesje zakończyły się niewielką korektą, wynikającą z realizacji zysków.

Microsoft zyskał 4,6 proc. Spółka zanotowała w ubiegłym kwartale dwukrotny wzrost zysków i podniosła prognozy na cały rok. Dzięki spółce Billa Gates’a. akcje niemieckiego SAP, największego na świecie producenta oprogramowania dla biznesu, zdrożały o 5,1 proc. Dużo emocji wzbudził szwedzki Ericsson. Producent telefonów komórkowych poniósł stratę i obniżył prognozy sprzedaży systemów telefonii komórkowej w 2002 roku z powodu spadku zamówień. Ericsson tracił na otwarciu sesji w Sztokholmie 10 proc., jednak zakończył dzień wzrostem o 14,9 proc., gdyż prezes spółki powiedział, że kluczowy dział infrastrukturalny jest bliski rentowności.

Jednak Ericsson niekorzystnie wpłynął na notowania amerykańskich telekomów, w tym Lucenta, Cieny i Motoroli. Sytuację sektora technologicznego osłabiły słabe wyniki Siebel Systems. Producent oprogramowania poniósł w minionym kwartale stratę, po której analitycy UBS i Deutsche Banku obniżyli swoje prognozy i rekomendacje.

Na niewielkim plusie zakończył dzień Sun Microsystem. Największy producent serwerów zanotował wprawdzie niższą od oczekiwanej stratę, ale poinformował o planach zwolnienia 11 proc. pracowników. Spadki przeważały w sektorze finansowym i farmaceutycznym. Spadły akcje brokerów, gdyż Standard & Poor’s obniżył rekomendację m.in. dla Merrill Lynch, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Wśród spółek farmaceutycznych spadkom przewodził niemiecki Schering, ze stratą 12 proc. Spółka nie uzyskała zgody na sprzedaż w Stanach Zjednoczonych leków hormonalnych. Schering prognozował, że podniosą mu sprzedaż o 300 mln euro rocznie. Dodatkowo Merck zanotował spadek zysków o 3,3 proc. z powodu słabej sprzedaży Vioxx, jednego ze sztandarowych produktów spółki.

W nadchodzącym tygodniu są duże szanse na kontynuację zwyżki indeksów. Jednak kolejne raporty nie mogą być gorsze od dotychczasowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / To był już drugi tydzień na plusie