Czytasz dzięki

To jeszcze nie koniec bitwy o MFW

opublikowano: 05-08-2019, 22:00

Europejskie podziały i Donald Trump mogą utrudnić bułgarskiej ekonomistce powołanie na szefową jednej z najważniejszych organizacji międzynarodowych.

Kristalina Georgiewa, 66-letnia bułgarska ekonomistka piastująca dotychczas stanowisko dyrektor zarządzającej Banku Światowego, została nominowana przez ministrów finansów państw członkowskich Unii Europejskiej na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Choć jej kandydatura spotkała się z powszechną aprobatą, droga do nowego gabinetu wydaje się tym razem wyjątkowo trudna.

Ostry spór w UE

W piątek wieczorem, po 14 godzinach głosowania, unijni urzędnicy ogłosili, że Bułgarka uzyskała poparcie 15 państw członkowskich, reprezentujących łącznie 57 proc. populacji biorącej udział w głosowaniu. Jej główny kontrkandydat, Holender Jeroen Dijsselbloem, uzyskał 12 głosów, co przełożyło się na 43 proc. populacji. Od głosu wstrzymała się Wielka Brytania, która chciała na to stanowisko powołać George’a Osborne’a, byłego ministra finansów. Jak mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, nominacja to dobra wiadomość dla naszej części Europy.

— Ta nominacja jest dowodem na siłę polityczną Francji. Z naszej perspektywy jednak najważniejsze jest, że po raz pierwszy ktoś z tej części Europy został nominowany do kierowania jedną z najważniejszych instytucji międzynarodowych. W tym kontekście jest to wydarzenie bez precedensu i dowód na wzrost znaczenia naszego regionu, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym — komentuje ekonomista.

Co z Trumpem?

Niepisana powojenna umowa stanowi, że Bankiem Światowym (BŚ) kierować będzie Amerykanin, podczas gdy stery w MFW należą do Europejczyka. W kwietniu tego roku jednogłośnie na szefa BŚ powołano Davida Malpassa, wobec czego europejscy politycy liczą, że administracja Donalda Trumpa dochowa obietnicy i zaakceptuje nominację Kristaliny Georgiewej. Akceptacja ta jest konieczna, ponieważ to USA są największym udziałowcem MFW. Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin zastrzegł jednak w zeszłym miesiącu w wywiadzie dla Reutersa, że prawo do nominowania Europejczyka na szefa MFW nie jest „bezwarunkowe i dane raz na zawsze”.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

To jednak nie koniec problemów. Głosowanie w tej sprawie uwypukliło głębokie podziały w sercu UE. Na kandydatkę z Bułgarii głosowały kraje ze wschodu i południa Europy. Jeroen Dijsselbloem, który w 2017 r. miał oskarżyć państwa najboleśniej dotknięte przez kryzys o zmarnowanie pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla ich gospodarek na „alkohol i kobiety”, cieszył się z kolei poparciem północy i zachodu Europy. Niemcy czy kraje Beneluksu w szefie MFW szukały „jastrzębiej” przeciwwagi dla „gołębiej” Christiny Lagarde, która w grudniu ma przejąć stery w EBC. Według unijnych traktatów większość kwalifikowana w Radzie Unii Europejskiej, potrzebna do podjęcia wiążącej decyzji, wynosi 65 proc. populacji UE. Z racji tego, że Kristalina Georgiewa nie uzyskała takiego poparcia, Szwecja i Holandia od razu zadeklarowały, że nie akceptują wyników głosowania.

Czas na zgłoszenia upływa 6 września. Aby Kristalina Georgiewa objęła nowe stanowisko, MFW będzie musiał zmienić przepisy, które aktualnie zakazują dyrektorowi zarządzającemu mieć więcej niż 65 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane