"To może być historyczna pomyłka Fed"

Obawiam się, że Fed narobił więcej złego niż sobie zdaje sprawę, napisał na swoim blogu Paul Krugman, amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla.

Krugman, zwolennik zdecydowanego stymulowania gospodarki przez państwo i bank centralny w okresie dekoniunktury, negatywnie odniósł się do niedawnej zapowiedzi redukowania przez Fed zakupów aktywów na rynku.

Paul Krugman, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Paul Krugman, fot. Bloomberg

- Moja reakcja jest taka, że to nie jest dobre. Może to się uda, ale jest także duże prawdopodobieństwo, że ostatecznie może się to okazać historyczną pomyłką – pisze Krugman.

Argumentuje, że wbrew optymistycznym prognozom Fed, amerykańska gospodarka wciąż jest „w dołku”. Wystarczy zmienić trochę podejście i zamiast na bezrobocie popatrzeć na poziom zatrudnienia, pisze Krugman. Tylko część jego spadku można przypisać starzeniu się społeczeństwa.

- Fakty są takie, że wciąż jesteśmy daleko od akceptowalnego poziomu zatrudnienia – przekonuje.

Krugman uważa, że Fed mógłby pomóc gospodarce wpływając na oczekiwania. Powinien wysłać sygnał, że zaczeka z zacieśnianiem polityki pieniężnej, że pozwoli gospodarce nabrać dynamiki, a inflacji wzrosnąć zanim podwyższy stopy.

- Korzystając z mojej starej frazy, powinien wiarygodnie zobowiązać się, że będzie nieodpowiedzialny – pisze Krugman. - To jednak, co zrobił, to sygnalizowanie, że wciąż jest konwencjonalnie myślącym bankiem centralnym – dodaje.

Amerykański ekonomista zastanawia się, co się stanie jeśli ożywienie wyhamuje, a oczekiwania inflacyjne spadną jeszcze mocniej.

- Czy Fed wówczas wykona zwrot i wyśle wiarygodny przekaz, że tak naprawdę, to nie jest konwencjonalnie myślący? Trudno uwierzyć; pokazując swoją wolę rozpoczęcia zabierania misy z ponczem zanim impreza się jeszcze zaczęła wydaje się, że przegrał mecz – pisze Krugman. - Mam nadzieję, że gospodarka będzie rosła w tempie, które uczyni moje obawy bezpodstawnymi. Ale jeśli tak się nie stanie boję się, że Fed właśnie zrobił więcej złego niż sobie zdaje sprawę – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "To może być historyczna pomyłka Fed"