To musisz wiedzieć dziś rano 12 VI 2017

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl
opublikowano: 12-06-2017, 08:37
aktualizacja: 12-06-2017, 08:38

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

ARC

Miażdżące zwycięstwo partii Macrona w I turze wyborów - sondaże exit poll wskazują na zwycięstwo partii Republika naprzód wraz z centrowym ugrupowaniem MoDem. Objąć ma ona ok. 400-440 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym według szacowań Kantar-Sofres/TF1. Więcej…

Kowalczyk: Nie wykluczam małego ZUS-u dla małych firm od przyszłego roku - mimo negatywnej opinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wykluczam, że mały ZUS dla małych firm może wejść w życie od przyszłego roku - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Pekao SA, Alior Bank - Nie udała się próba odwołania Luigiego Lovaglia, szefa Pekao, i powołania na prezesa Aliora Michała Chyczewskiego. Więcej w serwisie Pb.pl…

Oto zwycięzcy sezonu wyników - Analitycy podpowiadają, kto jest ich faworytem po sezonie wyników. Więcej w serwisie Pb.pl…

Goldman Sachs rusza z ETF-ami opartymi na długu - Uruchomiony przez bank Goldman Sachs fundusz ułatwi inwestorom detalicznym niskokosztowe inwestowanie w obligacje korporacyjne. Więcej…

KGHM - dymisja szefa huty miedzi w związku z imprezą firmową. Więcej…

Alior Bank - RN spółki powołała trzech członków zarządu. Więcej…

Pekao – WZA spółki wymieniło skład rady nadzorczej banku. Więcej…

Torpol - oferta spółki za 155,2 mln zł brutto najkorzystniejsza w przetargu PKP PLK. Więcej…

Famur - TDJ Equity I objął 72.970.500 akcji spółki po 5,5 zł za szt. Więcej…

CJ Games, Briju, Uniwheels - CI Games zastąpi Uniwheels w indeksie mWIG, do sWIG wejdzie Briju. Więcej…

Grupa Azoty - Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej spółki. Więcej…

Dektra - spółka wypłaci 1,05 zł dywidendy na akcję. Więcej…

FOTA S.A. w upadłości układowej – spółce nie udało się zbyć nieruchomości. Więcej…

Na rynkach

USA: Nasdaq ostro w dół, duże spadki spółek technologicznych

Polska: Powrót słabości GPW. Ciężarem PKO oraz PGNiG

Kalendarium spółek

LOKUM - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku za rok 2016 oraz części kapitału zapasowego na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy oraz wyznaczenia dnia dywidendy i dnia wypłaty dywidendy.

ACTION - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy 2016.

APATOR - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy 2016.

ARTIFEX - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy 2016.

FASING - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za 2016 rok.

FORTUNA - ZWZA

GTC - wypłata dywidendy 0,27 zł na akcję.

IMPERA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2016.

INTERCARS - ZWZA ws. m.in. podziału zysku.

LENA - pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,30 zł na akcję.

POLICE - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2016 oraz pokrycia straty z lat ubiegłych powstałych w wyniku korekty błędu.

INPRO - pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,25 zł na akcję.

TRITON - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za 2016 rok.

RADPOL - dzień ustalenia prawa poboru akcji serii D.

PULAWY - dzień ustalenia prawa do dywidendy 8,58 zł na akcję.

EUCO - dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,33 zł na akcję.

REMAK - NWZA ws. zmian w składzie RN.

SEKO - dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,31 zł na akcję.

PRAGMAFA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku wypracowanego w 2016 r. oraz udzielenia upoważnienia zarządowi do nabywania akcji własnych spółki.

POLNA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2016.

Kalendarium makroekonomiczne

Polska

14:00 Polska: Inflacja CPI, fin.

Okres: maj. Poprzednia wartość: 0,3% m/m oraz 2,0% r/r. Prognoza: 0,0% m/m oraz 1,9% r/r.

Świat

Chiny: Nowe kredyty (CNY)

Okres: maj. Poprzednia wartość: 1100 mld.

Chiny: Podaż pieniądza M2 r/r

Okres: maj. Poprzednia wartość: 10,5%.

20:00 USA: Budżet federalny (USD)

Okres: maj. Poprzednia wartość: 182,4 mld.

W Polsce i na świecie

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej. Dzisiaj przed południem w Warszawie szefowie resortów spraw wewnętrznych V4 będą rozmawiać między innymi o współpracy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej oraz o bezpieczeństwie wewnętrznym krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej.

Dziś w Warszawie spotkają się szefowie dyplomacji Polski i Węgier, Witold Waszczykowski i Péter Szijjártó. O efektach ich rozmów mają poinformować po spotkaniu w Łazienkach Królewskich. Péter Szijjártó odpowiada również za relacje handlowe Budapesztu. Spotkanie ma rozpocząć się około 12.35. Dyplomaci mają podpisać protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o wzajemnym uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości dyplomatycznych. Po tej uroczystości, około godz. 14.30 ma odbyć się wspólna konferencja ministrów.

Główny Urząd Statystyczny poinformuje o poziomie inflacji w maju. Z wcześniejszych szacunków Urzędu wynikało, że ogólny poziom cen w ubiegłym miesiącu wzrósł o 1,9 procent wobec maja 2016 roku.

Wieczorem rozpoczyna się 27. Festiwal Mozartowski organizowany przez Warszawską Operę Kameralną. Pełniąca obowiązki dyrektor WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd podkreśla, że wystąpią na nim światowej sławy śpiewacy, muzycy i instrumentaliści.

Po raz ósmy zostaną przyznane nagrody "Talenty Trójki". W konkursie organizowanym przez Program Trzeci biorą udział młodzi obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia.

Prezydent Andrzej Duda wylatuje wieczorem do Chorwacji. Na Bałkanach spotka się z miejscowymi władzami, biznesmenami oraz Polonią. Wizyta w Chorwacji to jeden z ostatnich etapów przygotowań do zaplanowanego na początek lipca Szczytu Trójmorza w Polsce. Weźmie w nim udział między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

W Strasburgu rozpoczyna dziś obrady Parlament Europejski. Europosłowie zajmą się między innymi kwestiami redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszeniem różnic w emeryturach kobiet i mężczyzn oraz polityką spójności. Odbędzie się też uroczystość trzydziestolecia istnienia programu Erasmus, który umożliwił ponad dziewięciu milionom osób studia za granicą.

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o wystąpieniu z paryskiego porozumienia klimatycznego będzie w środę przedmiotem parlamentarnej debaty. Tego samego dnia Parlament przyjmie roczne wiążące zalecenia ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z tym porozumieniem, Unia ma do roku 2030 roku zredukować emisje o 30 procent.

We wtorek posłowie zagłosują zaś nad rezolucją, w której zalecą skuteczniejszą walkę z nierównością płci w zakresie płac. W rezolucji zaproponują sposoby zniwelowania tak zwanej luki emerytalnej, która w Unii sięga niemal 40 procent. Różnice w wysokości emerytur wynikają głównie z pracy wielu kobiet na niepełny etat, za niższe stawki godzinowe i krótszego stażu pracy z powodu obowiązków rodzinnych.

Dziś Rosjanie świętują 27. rocznicę ogłoszenia deklaracji niepodległości Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Na rok przed rozpadem Związku Radzieckiego, władze największej z piętnastu republik przyjęły dokument znoszący wyższość prawa związkowego nad ustawodawstwem RFSRR. Od 1994 roku 12 czerwca obchodzony jest jako Dzień Rosji i ma status święta narodowego.

Historia

1665 – II wojna angielsko-holenderska: zajęty przez Anglików Nowy Amsterdam został przemianowany na Nowy Jork

1667 – Jean-Baptiste Denys, nadworny lekarz króla Francji Ludwika XIV, przeprowadził pierwszą w historii transfuzję krwi

1899 – Przedsiębiorstwo Renault zaprezentowało w Paryżu swój pierwszy pojazd – Typ A

1990 – Dzień Rosji, Rosjanie świętują rocznicę ogłoszenia deklaracji niepodległości Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej

1991 - Borys Jelcyn wygrał wybory prezydenckie w Rosji

2003 – Wystartowała TV Trwam

 

Zebrał: Marcin Dziadkowiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl

Polecane