Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 24 XI 2017

opublikowano: 24-11-2017, 08:24
aktualizacja: 24-11-2017, 08:25

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ze spółek i o spółkach

Torpol, Trakcja. Pensje rosną, a z kontraktami krucho w Polsce i za granicą. Szybkiej poprawy raczej nie będzie. Kursy Torpolu i Trakcji są w dołku, a analitycy obniżają wyceny. Więcej…

Skarbiec. Iwona Sroka, była szefowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych została członkiem nadzoru Skarbca TFI. Więcej…

Bumech. Zarząd spółki złożył w sądzie wniosek o restrukturyzację. Więcej…

Rainbow Tours. Na Litwę wkracza polskie biuro podróży Rainbow Tours. Jak informuje w czwartek agencja BNS, jeden z największych polskich operatorów turystycznych swą działalność na Litwie rozpocznie już na początku grudnia. Więcej…

Emperia. Emperia Holding zawarła umowę inwestycyjną z Maxima Grupe, zgodnie z którą inwestor zobowiązał się do ogłoszenia wezwania do sprzedaży 100 proc. akcji spółki po nie mniej niż 100 zł za akcję. Więcej…

Zarząd spółki rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2017 r.

Qumak. Portfel zamówień spółki na lata 2017-2018 to 146,5 mln zł. Więcej…

Elemental Holding. Wyniki spółki w trzecim kwartale są znacznie niższe niż przed rokiem. Więcej…

Apator. Tegoroczne wydatki inwestycyjne spółki wyniosą 50 mln zł. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Polska – WIG20 zielony po raz piąty

Kalendarium

Zobacz kalendarium wydarzeń w spółkach na Bankier.pl

Polska

10:00 Polska: Stopa bezrobocia Okres: październik. Poprzednia wartość: 6,8%. Prognoza: 6,7%.

Świat

Stany Zjednoczone: Sesja skrócona Koniec o 19:00 CET

01:30 Japonia: Indeks PMI dla przemysłu, wst. Okres: listopad. Poprzednia wartość: 52,8 pkt.

10:00 Niemcy: Indeks instytutu Ifo  Okres: listopad. Poprzednia wartość: 116,7 pkt.

15:45 Stany Zjednoczone: Indeks PMI dla usług, wst. kres: listopad. Poprzednia wartość: 55,3 pkt.

15:45 Stany Zjednoczone: Indeks PMI dla przemysłu, wst. Okres: listopad. Poprzednia wartość: 54,6 pkt.

W Polsce i na świecie

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o innowacyjności, której celem ma być poprawa konkurencyjności gospodarczej i przeznaczanie większych środków na politykę socjalną i prorodzinną.

Dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, zaplanowano głosowania, w tym m.in. wniosków o odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch prezydenckich projektów: ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Odrzucenia projektów chcą PO, Nowoczesna oraz koło Unii Europejskich Demokratów; za dalszymi pracami nad nimi w Sejmie opowiedziały się kluby: PiS, Kukiz'15 oraz koło Wolni i Solidarni. Projekty krytykowało PSL.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego, podczas którego liderzy unijnej "28" oraz sześciu krajów Partnerstwa przyjrzą się kwestii przyszłych relacji. Podczas spotkania omawiane będą sposoby dalszego zacieśniania współpracy w czterech obszarach priorytetowych: silniejsza gospodarka, silniejsze zarządzanie, lepsza łączność, silniejsze społeczeństwo.

 

Historia

374 lata temu w Warszawie uroczyście odsłonięto kolumnę króla Zygmunta III Wazy.

179 lat temu w Paryżu powstała Biblioteka Polska.

113 lat temu w Warszawie przy ul. Rakowieckiej władze carskie uruchomiły więzienie karne; w okresie okupacji niemieckiej oraz w latach stalinizmu w Polsce więziono, torturowano oraz mordowano w nim przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i działaczy niepodległościowych.

70 lat temu w Krakowie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym rozpoczął się pierwszy proces oświęcimski. Oskarżono w nim 40 członków załogi obozowej, w tym byłego komendanta KL Auschwitz Arthura Liebehenschela, szefa obozowego Gestapo Maksa Grabnera, jednego z zastępców komendanta Hansa Aumeiera, szefową obozu kobiecego w Birkenau Marię Mandl i kierownika krematoriów Ericha Muhsfeldta. Zapadły 23 wyroki śmierci, dwa zostały zmienione na dożywocie, sześciu oskarżonych zostało skazanych na dożywotnie więzienie, jedna osoba została uniewinniona, pozostali otrzymali kary od 3 do 15 lat więzienia.

28 lat temu w Moskwie premier Tadeusz Mazowiecki spotkał się z I sekretarzem KC KPZR Michaiłem Gorbaczowem.

26 lat temu w Londynie zmarł Freddie Mercury, brytyjski muzyk rockowy, wokalista grupy Queen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane