To musisz wiedzieć dziś rano 4 VIII 2017

opublikowano: 04-08-2017, 06:55
aktualizacja: 04-08-2017, 06:56

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ze spółek i o spółkach

Agora - Kurs wydawcy „Gazety Wyborczej” jest znacznie wyżej niż w dniu wyborczego triumfu PiS. Władza wycofywała reklamy z dziennika, ale uruchomiła ważniejszy dla spółki program wsparcia Więcej…

Asseco Poland. Informatyczna grupa sprzedała akcje holdingu Formula Systems. Dlaczego i co zrobi z pieniędzmi? Więcej…

PBG. Liczba walorów firmy budowlanej, którymi obraca się na giełdzie, wzrośnie 75-krotnie. To efekt EURO 2012. Więcej…

Ranking spółek. Tytuł najpopularniejszej spółki wśród czytelników Bankier.pl przypadł w lipcu JSW, które ponownie uprzedziło KGHM. Na podium znalazło się także miejsce dla debiutanta. Więcej…

Tauron. Dobiesław Wind Invest domaga się od Tauronu zapłaty 34,7 mln zł odszkodowania - podał Tauron w komunikacie Więcej…

Gino Rossi. Spółka zanotowała 19,5 mln zł przychodów w lipcu 2017 r. Więcej…

Bytom. Spółka zanotowałą 14,5 mln zł przychodów w lipcu 2017 r. Więcej…

11bit Studios. NN PTE przekroczyło próg 5 proc. w akcjonariacie spółki. Więcej…

Asseco BS. Spółka przedstawiła wyniki za II kwartał. Więcej…

Idea Bank. Po pierwszym półroczu zysk netto banku wynosi 108,9 mln zł.Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Dow Jones nieznacznie wzrósł

Polska – Mocne spadki banków i Asseco

Kalendarium

GPW

SANTANDER Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2017 w wysokości 0,06 euro na akcję.

MOL, Mennica, Ronson, Idea Bank, Blirt – wyniki za I półrocza

GORENJE Wypłata dywidendy 0,10 euro na akcję.

EXILLON Początek zapisów na sprzedaż akcji po 7,15 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Seneal International Agency Ltd.

BETACOM Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,05 zł na akcję.

ZEPAK Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,29 zł na akcję.

RELPOL Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,40 zł na akcję.

PKNORLEN Wypłata dywidendy 3 zł na akcję.

GRUPAAZOTY Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,79 zł na akcję.

FASING Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,80 zł na akcję.

Świat

14:30 USA: Saldo bilansu handlowego, USD Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: -46,5 mld. Prognoza: -46,6 mld.

14:30 USA: Stopa bezrobocia Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 4,4%. Prognoza: 4,3%.

W Polsce i na świecie

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma dziś podjąć decyzję w sprawie działki w Warszawie przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Sienna 29, do której prawa z upoważnienia prezydent Warszawy w 2012 r. przyznano Maciejowi M.

Wenezuela. Kolejny dzień konfrontacji wokół Zgromadzenia Konstytucyjnego w Wenezueli. W Caracas ma się odbyć inauguracyjne posiedzenie Konstytuanty, przesunięte z czwartku przez prezydenta Nicolasa Maduro, by uniknąć masowych protestów planowanych przez opozycję (godz. 17 czasu polskiego).

Premier Irlandii Leo Varadkar rozpoczyna dwudniową wizytę w Irlandii Północnej. W planach ma m.in. spotkanie z kierownictwem Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP).

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Jeff Sessions ma się wypowiedzieć na temat śledztwa ws. przecieków do mediów z administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Wybory prezydenckie w Rwandzie. Faworytem jest dotychczasowy prezydent Paul Kagame. Startują też dwaj kandydaci opozycyjni, w tym jeden niezależny. Lokale wyborcze otwarte w godzinach 7-15 czasu polskiego.

Historia

573 lata temu król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk ogłosił wznowienie wojny z Turcją. Podjęta wyprawa zakończyła się klęską i śmiercią króla w bitwie pod Warną 10 listopada 1444 r.

103 lata temu w czasie I wojny światowej armia niemiecka rozpoczęła systematyczny ostrzał Kalisza; trwające kilkanaście dni bombardowania oraz towarzyszące im podpalenia i represje doprowadziły do zniszczenia miasta i exodusu jego mieszkańców.

85 lat temu utworzono Park Narodowy w Białowieży.

73 lata temu w powstaniu warszawskim poległ Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia Kolumbów, żołnierz Batalionów AK "Zośka" i "Parasol".

 

 

73 lata temu podczas powstania warszawskiego załogi polskich i brytyjskich samolotów dokonały pierwszych zrzutów nad walczącą Warszawą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu