Czytasz dzięki

Miliony akcji PBG wejdą do obrotu

opublikowano: 03-08-2017, 22:00

Liczba walorów firmy budowlanej, którymi obraca się na giełdzie, wzrośnie 75-krotnie. To efekt EURO 2012.

Obecnie w obrocie giełdowym znajduje się 10,6 mln akcji PBG. Od 8 sierpnia 2017 r. będzie ich — bagatela — 804 mln. Przytłaczająca większość — 776,9 mln — jest w rękach byłych wierzycieli PBG, którzy objęli je za długi. — Takiej sytuacji jak ta chyba dotychczas nie było. Stosunek nowych akcji do starych jest gigantyczny. Zazwyczaj gdy akcje były obejmowane za długi, proporcje były inne — zaznacza Piotr Święcik, zarządzający funduszem Novo Akcji.

Po emisji 776 mln akcji Jerzy Wiśniewski, prezes PBG, kontroluje 23,6 proc. akcji budowlanej spółki. 18,6 proc. należy do grupy wierzycieli, a po 7-8 proc. znajduje się w portfelach Banku Pekao, BZ WBK i PKO BP. [FOT. WM]
Zobacz więcej

NOWE ROZDANIE:

Po emisji 776 mln akcji Jerzy Wiśniewski, prezes PBG, kontroluje 23,6 proc. akcji budowlanej spółki. 18,6 proc. należy do grupy wierzycieli, a po 7-8 proc. znajduje się w portfelach Banku Pekao, BZ WBK i PKO BP. [FOT. WM]

Jego zdaniem, część instytucji finansowych może chcieć szybko sprzedać papiery objęte za długi, ze względu na obowiązujące je limity zaangażowania, jakie ich dotyczą. Specjalista zaznacza jednak, że rynek wiedział, że ten moment nadejdzie, i próbował się do tego przystosować, co może zmniejszyć skalę przeceny w dniach i tygodniach następujących bezpośrednio po wprowadzeniu do obrotu nowych akcji. Piotr Przedwojski, wiceprezes Caspar Asset Management, zarządzający funduszem Caspar Akcji Polskich, jest jeszcze bardziej optymistyczny.

— Nie spodziewam się żadnej istotnej podaży ze strony banków. Z ostatniego kryzysu pamiętam przypadek spółki, w której banki objęły akcje za zobowiązania wynikające z opcji walutowych. Nie sprzedały ich od razu, gdy było to możliwe, ale trzymały dłużej, bo nie chciały zaksięgować straty. Myślę, że w przypadku PBG będzie podobnie — komentuje Piotr Przedwojski.

Konwersja długu PBG na akcje to pokłosie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. W 2009 r. przetarg na budowę wygrało konsorcjum niemieckiej Alpine Bau, PBG i zależnej od niej Hydrobudowy Polska. W pewnym momencie PBG zastąpiło Niemców w roli lidera konsorcjum. Chodziło o to, by stadion był gotowy na EURO 2012. To akurat się udało. Tylko PBG okupiło swoje zaangażowanie katastrofą. Państwowy inwestor naliczy spółce 600 mln zł kary, co doprowadziło spółkę do upadłości. Decyzję o odcięciu od nazwy spółki sformułowania „w upadłości układowej” sąd wydał w lipcu 2016 r., ale spółka otrzymała ją we wrześniu. Częścią układu była zaś konwersja długów na akcje.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane