To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 14 XII

opublikowano: 14-12-2015, 07:59

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek 

PGNiG - Były prezes, zaufany doradca i polityk z Opola — z taką trójką będzie pracował nowy szef PGNiG. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Enter Air - Akcje spółki Enter Air zadebiutują na głównym rynku warszawskiej giełdy w poniedziałek 14 grudnia. Jedna z największych w Polsce linii czarterowych sprzedała w ofercie publicznej akcje za 98 mln zł. Będzie to 25. debiut na GPW w tym roku i 482. notowana spółka.

SMT - Moncef Khanfir, nowy prezes Grupy Kapitałowej SMT, przeznaczy całość otrzymanej ceny (ok. 12,5 mln zł) ze sprzedaży udziałów iAlbatros na rzecz SMT, na zakup akcji SMT SA, wynika z komunikatu spółki.

PKP Cargo - Bezterminowy strajk generalny w PKP Cargo rozpocznie się w piątek, 18 grudnia br., o godzinie 9:00 od Zakładu Śląskiego i Zakładu Wschodniego, podała spółka, powołując się na informacje otrzymane od działających w spółce pracodawców, sporządzone i przekazane przez organizacje związkowe. Więcej…

Rynki

Na azjatyckich giełdach wahania indeksów. W Tokio Nikkei 225 spadł o 1,80 proc., SCI zyskuje 1,01 proc., Hang Seng zniżkuje o 0,94 proc. KOSPI spadł o 1,07 proc., a Sensex rośnie o 0,08 proc.

Kalendarium

MEGARON - Dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2015, w wysokości 0,54 zł na akcję

CTE - Zakończenie przyjmowania zapisów i wpłat na akcje serii D od inwestorów

KOMPUTRON - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,50 zł na akcję

ATM - NWZA ws. zmian w składzie RN

BINARY - NWZA ws. zmiany statutu, wyrażenia zgody na dematerializację i wprowadzenie akcji serii A do obrotu na NC, odwołania członków RN, powołania członków RN, wyłączenia prawa poboru, podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii E w drodze subskrypcji prywatnej, uchwalenia regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia, zatwierdzenia zmian w regulaminie RN

INDEXMEDI - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze subskrypcji prywatnej akcji serii F z wyłączeniem prawa poboru oraz zmiany statutu

Polska

14:00  Polska: Podaż pieniądza M3 Okres: listopad. Poprzednia wartość: 9,2% rdr. Prognoza: 9,1% rdr.

14:00 Saldo rachunku bieżącego Okres: październik. Poprzednia wartość: -959 mln EUR. Prognoza: -590 mln EUR.

Świat

00:50 Indeks Tankan dla przemysłu (Japonia) Okres: IV kw. Poprzednia wartość: 12 pkt. Prognoza: 11 pkt.

05:30 Produkcja przemysłowa (Japonia) Okres: październik. Poprzednia wartość: 1,1% mdm i -1,4% rdr. Prognoza: 1,4% mdm i -1,4% rdr.

11:00  Strefa Euro: Produkcja przemysłowa r/r Okres: październik. Poprzednia wartość: -0,3% mdm i 1,7% rdr.  Prognoza: 0,2% mdm i 1,3% rdr.

12:00 Wystąpienie publiczne szefa EBC Wystąpienia publiczne szefa EBC (Mario Draghi)

W Polsce i na świecie

Dziś w Warszawie zbierze się na pierwszym plenarnym posiedzeniu Rada Dialogu Społecznego. Przewodniczący Rady szef Solidarności Piotr Duda zaprosił na nie marszałków parlamentu oraz premier.

Oficjalną, dwudniową wizytę na Ukrainie rozpoczyna prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. W poniedziałek o godzinie 20 czasu polskiego prezydent złoży wieńce na Wspólnej Mogile Ofiar Totalitaryzmu oraz na Mogile Zbiorowej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem. We wtorek rozmowy polityczne.

W Brukseli spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE, którzy mają zająć się sytuacją w krajach Partnerstwa Wschodniego UE, a także sytuacją w Libii oraz Iraku. Tematem dyskusji będzie także walka z terroryzmem.

Także w Brukseli spotkanie ministrów rolnictwa i rybołówstwa państw UE (do 15.12.). Polska zamierza poruszyć temat sytuacji na rynku wieprzowiny.

 

Historia

65 lat temu prezydium rządu podjęło uchwałę o wybudowaniu w Warszawie do 1956 r. linii metra.

55 lat temu powstała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

45 lat temu strajk robotników gdańskiej Stoczni im. Lenina żądających odwołania podwyżek i zmian personalnych w kierownictwie partii; manifestacje uliczne w Gdańsku - walki z milicją i wojskiem.

25 lat temu Sejm przyjął dymisję rządu Tadeusza Mazowieckiego.

20 lat temu w Paryżu podpisano układ pokojowy dotyczący Bośni i Hercegowiny; jego podstawą było porozumienie zawarte w Dayton w listopadzie 1995 r.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane