To nie gest pracodawcy, lecz inwestycja

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-09-2014, 00:00

Dofinansowanie: Firmy, które dopłacają do edukacji pracowników wiedzą, że nowe kompetencje przekładają się na wyniki i motywację

Popularność studiów podyplomodwych i MBA nie słabnie. — W tym roku akademickim już odnotowaliśmy ponad 15-procentowy wzrost liczby aplikacji, a rekrutacja wciąż jeszcze trwa — informuje Małgorzata Oświata z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK).

OBOPÓLNE KORZYŚCI:
OBOPÓLNE KORZYŚCI:
Inwestowanie w naukę pracowników daje podwójną korzyść, ponieważ — z jednej strony — oni mogą się rozwinąć zawodowo i poszerzyć swoje kompetencje, a z drugiej — dzięki zdobytym umiejętnościom przyczyniają się do rozwoju firmy — mówi Dorota Michalec, dyrektor polityki personalnej DB Schenker Logistics.
[FOT. ARC]

Najczęściej koszt tych studiów pracownicy pokrywają sami.

— Od dwóch lat obserwujemy, że około 65 proc. naszych studentów płaci z własnej kieszeni ze swoją edukację. Ale często po kilku miesiącach pracodawcy dostrzegają wzrost kompetencji studiujących pracowników i decydują się partycypować w kosztach programów podyplomowych — dodaje Małgorzata Oświata.

Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki- Sobotki, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, pracodawcy mają dużo bardziej ograniczoną niż parę lat temu zdolność do współudziału w kosztach edukacji pracowników. To echa kryzysu ekonomicznego.

Spójne potrzeby

Są jednak firmy, które stale inwestują w wiedzę i kompetencje zatrudnionych — na określonych zasadach. Na przykład ING Życie wysyła wybranych pracowników na studia podyplomowe, certyfikowane kursy i studia MBA. — Kierujemy na studia kursy i je dofinansowujemy pod warunkiem, że kierunek lub tematyka są zbieżne z potrzebami

i planami rozwoju określonej dziedziny biznesowej w firmie, a także z rozwojem pracownika w naszych strukturach — wyjaśnia Joanna Kagankiewicz, dyrektor ds. rozwoju organizacji w ING Życie. Wybór uczelni firma pozostawia pracownikom, choć wspiera ich rekomendowaniem placówek, które oferują wysoką jakość kształcenia. W ArcelorMittal Poland co roku możliwość rozpoczęcia studiów MBA ma kilka osób.

— Ale pomagamy również tym, którzy chcą zdobyć tytuł magistra lub inżyniera, jak również wykształcenie średnie. W większości cały koszt ponosi pracodawca. Decyzja o tym, ilu osobom możemy sfinansować lub współfinansować naukę i w jakim zakresie jesteśmy w stanie ich wesprzeć, zależy od kilku czynników, z których najważniejsza jest ścieżka rozwoju pracownika. Każdy wniosek jest konsultowany z przełożonymi i omawiany podczas tzw. komitetów karier, które odbywają się w naszej firmie dwa razy w roku — opowiada Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zgodnie z zasadami

Asseco Poland programem dofinansowania studiów podyplomowych obejmuje wszystkich pracowników.

— Nasi specjaliści zwykle dokształcają się w dziedzinach związanych z zarządzaniem projektami i usługami IT oraz analizą biznesową, ale mamy również absolwentów kierunków branżowych: HR, finansów czy kontrolingu. Dofinansowanie edukacji pracowników traktujemy jak dobrą inwestycję. W naszym interesie leży zatrudnianie jak najlepiej wykształconej kadry, która wykorzystuje swoją wiedzę w prowadzonych przez nas działaniach. Ma to też wymiar motywacyjny — nasi pracownicy wiedzą, że firma dba o nich i wspiera ich inicjatywy — mówi Maciej Mierzejewski, dyrektor personalny Asseco Poland.

W DB Schenker Logistics opracowano szczegółowe kryteria podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników i zasady dofinansowania. — Rodzaj studiów, na które firma kieruje pracownika, jest przede wszystkim związany z jego stanowiskiem pracy i obowiązkami, jakie wykonuje. Każdy wniosek o dofinansowanie jest oceniany indywidualnie.

Ważne jest, jakie kompetencje i wiedza są potrzebne pracownikowi w danym momencie, w danym pionie, na określonym stanowisku. Bierzemy również pod uwagę umiejętności, zainteresowania, mocne strony i określone do rozwoju sprawy. Nie jest więc tak, że wszyscy studiują logistykę i transport, tylko dlatego, że w tej branży działamy — informuje Dorota Michalec, dyrektor polityki personalnej DB Schenker Logistics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane