To tylko dwa promile

  • Emil Szweda
opublikowano: 26-03-2021, 17:00

Wartość oszczędności na rachunkach bankowych przekroczyła 1 bln zł, a ich posiadacze wciąż nie mają dobrej alternatywy ich ulokowania. Część posiadaczy oszczędności próbuje szukać miejsca dla nich w obligacjach oszczędnościowych, których sprzedaż może osiągnąć w marcu rekord.

Już dziś wiadomo, że rekordowy poziom sprzedaży padnie w przypadku obligacji trzymiesięcznych, bo Ministerstwo Finansów wydało aneks do listu emisyjnego i zwiększyło wartość dostępnych papierów z 2 do 3 mld zł. Po raz pierwszy bariera 1 mld zł dla jednej serii padła w styczniu 2020 r., ale wtedy inwestorzy szturmowali czteroletnie papiery indeksowane inflacją. Teraz chętniej stawiają na obligacje trzymiesięczne, oprocentowane znacznie niżej, bo na 0,5 proc. Szturm możemy powiązać z wycofaniem oferty depozytowej przez dwa największe banki w Polsce – obligacje trzymiesięczne mogą być od biedy traktowane jako zamiennik rachunku oszczędnościowego lub trzymiesięcznej lokaty.

Ale 2 mld z 1 bln to wciąż tylko dwa promile. Nawet jeśli promili uzbiera się trzy, cztery lub sześć, a wartość wszystkich wyemitowanych obligacji oszczędnościowych przekroczy 50 mld zł jeszcze w I półroczu (na koniec stycznia było to 42,9 mld zł, o 1,3 mld zł więcej niż w grudniu), Polacy wciąż będą woleli oszczędności trzymać w bankach niż wiązać się z jakimkolwiek produktem rynku kapitałowego. Być może to jest właśnie cena afer, zaniedbań i misselingu z poprzednich lat, nie chodzi jednak o wskazywanie winnego, ale o odpowiedź na popyt, który zdaje się buzować pod powierzchnią oprocentowanych na 0,01 proc. produktów bankowych. Od czasu do czasu popyt znajduje ujście w ofercie rynkowej, ale są to wszystko zaledwie szpary. Lutowa emisja publiczna Kruka (ostatnia z publicznych emisji) wyceniana jest na Catalyst na 102,65 proc. i oferuje 3,6 proc. brutto. Tak tanio inwestorzy są dziś skłonni lokować pieniądze na 5 lat, w dodatku biorąc na siebie ryzyko stopy procentowej (obligacje mają stałe oprocentowanie). Ale mało kto z tych możliwości korzysta, a emisja Kruka warta jest zaledwie 20 mln zł. Dwa promile z dwóch miliardów, które trafiły już do skarbu państwa w zamian za 0,5 proc. odsetek naliczanych przez kwartał.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Inwestorzy nie mają co kupować również na Catalyst, bo rynek został przetrzebiony regulacjami i wyraźnym spowolnieniem emisji w latach 2018-20. Starsze serie zapadają, a nowych jest zbyt mało, żeby je zastąpić lub nie są adresowane do inwestorów indywidualnych. Obrót utrudniają wysokie nominały, szczególnie papierów bankowych. Pod koniec ubiegłego roku obserwowaliśmy wysyp tzw. małych emisji publicznych, często jednak oferujących ponadprzeciętne ryzyko, za które premie kasowali oferujący naliczając słone opłaty za uplasowanie emisji.

Być może pewnym rozwiązaniem okaże się publiczna oferta funduszy inwestycyjnych zamkniętych, także skoncentrowanych na ryzyku kredytowym, ale – w odróżnieniu od inwestorów indywidualnych – zarządzający są w stanie je wycenić i nim zarządzać. Dobra wiadomość z tego tygodnia to zatwierdzenie prospektu dla FDK Rentier FIZ (po ponad dwóch latach od złożenia wniosku), zarządzanego przez CVI DM, największy w naszym regionie niezależny podmiot wyspecjalizowany w inwestycjach w wysokodochodowe obligacje przedsiębiorstw. Bilateralne umowy z emitentami o objęciu emisji powodują, że fundusze tego typu mogą kasować pełnię premii za ryzyko (nie ma pośredników lub ich rola jest ograniczona do doradztwa prawnego i działań administracyjnych). Nie wiemy tylko jednego – czy ich oferta przyjmie się na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane