TOP10 polskich restauracji

opublikowano: 14-03-2013, 13:59

We Francji czy Wielkiej Brytanii top 10 najlepszych restauracji według inspektorów Michelin stanowią wyłącznie lokale "kilku gwiazdkowe". Polska zaś właśnie świętuje fakt, że pierwsza w historii restauracja zdobyła w ogóle jakąkolwiek gwiazdkę.

>>Zobacz top 10 najlepszych restauracji według Michelina

Wyświetl galerię [1/10]

KRAKÓW Restauracja Sąsiedzi - 2 symbole sztućców - Kraków, Miodowa 25 (FOT. ARC)

Do zdobycia "gwiazdki" Michelin droga nie jest ani prosta ani krótka. Gwiazdkę poprzedzają bowiem symbole sztućców - 1, 2, 3 lub 4. Jest jeszcze wyróżnienie "Bib gourmand" czyli odznaka za dobry stosunek jakości do ceny - czytaj: zjesz dobrze, ale dużo nie wydasz. "Dużo" oczywiście według kieszeni inspektorów Michelina, nie zasilanych przecież przez płace od polskich pracodawców.

Oponiarski Michelin publikuje swoje "czerwone" przewodniki oprowadzając po najlepszych lokalach świata. Tylko kilka miast posiada dedykowane wyłącznie sobie książeczki, gdzie przynajmniej kilka lokali zdobyło po kilka "gwiazdek": Londyn, Paryż, Nowy Jork, San Francisco, Tokio. W innych są przewodniki po restauracjach w całym państwie (Włochy, Niemcy) lub grupie państw (Irlandia i Wielka Brytania, Hiszpania i Portugalia).

Polskie lokale opisywane są wyłącznie w przewodniku po "Głównych miastach Europy" i choć znajdują się tylko w dwóch naszych miastach, właściwie powinniśmy się cieszyć, bo takie Czechy, Grecja, Finlandia czy Dania zasłużyły na prezentację jedynie lokali w swoich stolicach.

Wszystkie oceniane przez Michelin polskie restauracje zaliczają się do najdroższych miejsc w Warszawie i Krakowie - nawet te z wyróżnieniem "Bib Gourmand". Przeciętna polska rodzina na niedzielny obiad raczej tam nie zajrzy - chyba, że dla uczczenia ważnej okazji lub uhonorowania niecodziennych gości. Za to na business-lunch można polecać je spokojnie.

Jeśli ilość "sztućców" przyznaną przez Michelin można uznać za wyznacznik jakości restauracji, to w Warszawie znajduje się więcej "dobrych" lokali niż w Krakowie. Na symbol 4 widelców zasłużyły w stolicy 2 lokale, zaś w Krakowie żaden; trzema widelcami w Warszawie nagrodzono aż 7 miejsc, zaś w grodzie Kraka jedynie dwa.

Do naszej TOP Dziesiątki Michelina wybrałam po 5 najwyżej notowanych lokali w każdym z tych miast.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / TOP10 polskich restauracji