Topnieje wycena funduszy Inventum

opublikowano: 16-02-2021, 20:00

I tak już ujemna wartość jednostek najgorszego z likwidowanych funduszy spadła poniżej zera o kolejne 32 proc.

W grudniu 2020 r. likwidacja funduszy Inventum (wcześniej działały pod marką Idea) została przedłużona o rok – do 8 stycznia 2022 r. Pełniący rolę likwidatora ING Bank Śląski zastrzegł jednocześnie, że nie może zagwarantować, że do tego czasu uda się ją zakończyć. Obecnie ma dla „uwięzionych” w felernych funduszach kolejną złą wiadomość.

Jednostki trzech istniejących jeszcze subfunduszy Inventum Parasol FIO zostały w styczniu 2021 r. przecenione o 41-51 proc. w stosunku do wyceny z lipca 2020 r. (w związku z procesem likwidacji wycena jest przeprowadzana co pół roku). Jednostka subfunduszu Obligacji jest więc obecnie warta 36,39 zł zamiast 61,45 zł. W przypadku subfunduszu Akcji wartość jednostki spadła z 18,00 zł do 9,69 zł, a subfunduszu Stabilnego Wzrostu – z 17,29 zł do 8,52 zł.

Dwa ostatnie nie mają przy tym żadnych papierów wartościowych do zbycia. Drastycznej zmiany wyceny ich jednostek nie należy interpretować jako przygotowania do ostatecznego rozliczenia z klientami. To konsekwencja przeszacowania aktywów FIZAN-u 20, którego dokonał jego likwidator.

- Ostateczna wypłata z tytułu umorzenia jednostek na koniec likwidacji subfunduszy Inventum Akcji i Inventum Stabilnego Wzrostu możliwa będzie po spieniężeniu ostatniego aktywa tych funduszy, którym są należności od Inventum FIZAN 20. Ich spieniężenie jest ściśle związane z zakończeniem likwidacji Inventum FIZAN 20 – podkreśla Magdalena Klejment, starsza menedżerka ds. komunikacji w ING Banku Śląskim.

FIZAN 20 powstał w 2013 r. i przejął problematyczne aktywa innych funduszy Inventum w celu ich spieniężenia przez sprzedaż lub egzekucję zabezpieczeń. Fundusze otwarte zmieniały dzięki temu dotychczasowe aktywa na wierzytelności płatne w ratach. Na papierze pozwalało to TFI utrzymać wartość jednostek i powstrzymywać uczestników od umorzeń. FIZAN 20 nie zdołał jednak w uzgodnionych terminach spieniężać problematycznych aktywów. Po odebraniu licencji Inventum TFI trafił zaś do Saturn TFI, które straciło pozwolenie na działalność w wyniku afery GetBacku, w efekcie czego trafił do likwidacji przez BNP Paribas Bank Polska.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Takie same relacje, jakie łączą FIZAN 20 z subfunduszami Inventum Parasol FIO, łączą go także z Inventum Premium SFIO. To drugi z likwidowanych funduszy otwartych Inventum. O ile jednak klienci pierwszego mogą mieć cień nadziei na uzyskanie jakichś pieniędzy w wyniku zakończenia likwidacji, to w przypadku Inventum Premium SFIO wydaje się to nierealne. W styczniu 2021 r. jego jednostki zostały przecenione o 32 proc., czyli najmniej. Tyle że od lipca 2017 r. ich wycena jest ujemna. Ostatnia przecena oznacza więc, że zamiast minus 22,20 zł z lipca 2020 r. warte są obecnie minus 29,24 zł.

- Uczestnicy funduszu inwestycyjnego w żadnym wypadku nie muszą do niego dopłacać. Utrzymanie się ujemnej wartości jednostki uczestnictwa na koniec likwidacji skutkuje brakiem wypłaty dla uczestników, co będzie możliwe do stwierdzenia po spieniężeniu wszystkich aktywów funduszu – podkreśla Magdalena Klejment.

ING Bank Śląski likwiduje fundusze Inventum, po tym jak w październiku 2014 r. KNF odebrała TFI pozwolenie na zarządzanie funduszami. Był to pierwszy taki przypadek w historii. W konsekwencji tej decyzji likwidacja funduszy spadła na banki depozytariuszy — w przypadku funduszy detalicznych na ING Bank Śląski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane