Towarowa 22 coraz bliżej startu

opublikowano: 21-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

To będzie wygodne miasto w mieście — zapowiadają inwestorzy. Już niebawem na warszawskiej Woli ruszy budowa wielofunkcyjnego kompleksu z parkiem.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym będzie się charakteryzowała Towarowa 22
  • jaką część inwestycji będą stanowiły lokale komercyjne, a jaką mieszkania
  • w jaki sposób projekt zmieni warszawską Wolę

Spółki Echo Investment i AFI Europe Poland zaprezentowały projekt inwestycji o charakterze mieszanym, która powstanie w stolicy, nieopodal ronda Daszyńskiego. Na terenie po dawnych zakładach poligraficznych i starym centrum handlowym architekci pracowni JEMS zaprojektowali kompleks o powierzchni ponad 200 tys. m kw. Połowę metrażu zajmą biura, zaś po 25 proc. przypadnie mieszkaniom na sprzedaż i na wynajem. W parterach budynków znajdą się punkty gastronomiczne i rozrywkowe.

Nowa wizja:
Nowa wizja:
Towarowa 22 podzieli działkę po dawnej drukarni na osiem kwartałów, między którymi będą przebiegały uliczki, ciągi piesze i rowerowe.

Nicklas Lindberg, prezes spółki Echo Investment, tłumaczy, że najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ulic Towarowej i Pańskiej. Pozostałe zabudowania będą się obniżać ku ulicy Miedzianej, tworząc łagodne przejście między wielkomiejskim rondem Daszyńskiego a historyczną zabudową Woli.

Pamiątką po przemysłowej spuściźnie dzielnicy ma być dostępny dla wszystkich dwuhektarowy Park Słowa Polskiego z drzewami przerastającymi dawne hale produkcyjne.

— Towarowa 22 przeciąga serce miasta na Wolę. Zieleń będzie tu kluczowym elementem, wokół którego skupią się budynki mieszkalne i biurowe — zapewnia Nicklas Lindberg.

Prace budowlane powinny wystartować już na przełomie marca i kwietnia.

Inwestorzy tłumaczą, że projekt będzie wieloletni i realizowany etapami, dlatego trudno obecnie oszacować jego wartość.

Warto przypomnieć, że w 2022 r. AFI Europe kupiło od Echa 70 proc. udziałów w części komercyjnej Towarowej 22. Jeśli zaś chodzi o część mieszkaniową, to pozostała ona w całości w rękach spółki zarządzanej przez Nicklasa Lindberga. Echo jest jednocześnie deweloperem całej inwestycji.

Piotr Szymoński, dyrektor w firmie doradczej Walter Herz, tłumaczy, że zmiana terenów poprzemysłowych w nowoczesne kwartały miejskie to coraz częstsze zjawisko na polskim rynku. Można je zaobserwować m.in. na warszawskiej Pradze.

— Mamy tu dziś Konesera, Bohemę, Port Praski, Soho czy nowy kompleks w miejscu fabryki PZO — mówi Piotr Szymoński.

Jego zdaniem z urbanistycznego punktu widzenia zmiana funkcji obszarów industrialnych wydaje się koniecznością.

— Przykładów tego typu transakcji w ostatnim czasie nie brakuje. W sierpniu 2022 r. Grupa Arche kupiła teren po dawnej elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Na niemal 18 ha inwestor planuje zrealizować miastotwórczy projekt z hotelem i gastronomią. We wrześniu 2021 r. White Stone sfinalizował zakup 20 ha w sąsiedztwie huty ArcelorMittal w Warszawie, na której chce zbudować wielofunkcyjny projekt z mieszkaniami i biurami — wymienia Piotr Szymoński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane