Toyota chce działać bez CO 2

opublikowano: 25-11-2015, 22:00

Japoński producent aut podpisał umowę z przetwórnią odpadów komunalnych Central Kentucky Landfill w USA na dostawę energii wytwarzanej z biogazu z rozkładu zgromadzonych na wysypisku odpadów. Porozumienie jest efektem zapowiedzi Toyoty, że jej działalność do 2050 r. w ogóle nie będzie powodowała emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Energia z biogazu wytwarzana w Kentucky (1 megawat na godzinę) będzie dostarczana do fabryki Toyoty w Georgetown i wykorzystana do produkcję 10 tys. samochodów rocznie.

Zakład w Kentucky wykorzystuje do produkcji biogazu metan powstający na hałdzie śmieci w wyniku ich naturalnego rozkładu. Przy braku odpowiednich zabezpieczeń ulatuje do atmosfery, gdzie zatrzymuje znacznie więcej ciepła niż dwutlenek węgla, nasilając efekt cieplarniany. Nowoczesne składowiska, wyposażone w odpowiednie instalacje mogą przechwytywać metanu. Umożliwia to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a pozyskany w ten sposób gaz można wykorzystać do produkcji wodoru lub energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu