Toyota podpina się do gniazdka

opublikowano: 20-12-2017, 22:00

Japoński koncern ogłosił plany elektryfikacji swoich aut na najbliższe 12 lat.

Chodzi o wszystkie technologie: hybrydy plug-in (PHEV), nieładowane z gniazdka (HEV), ogniwa paliwowe (FCEV) i zasilanie z baterii (BEV). Do 2030 r. sprzedaż elektrycznych samochodów Toyoty ma wynieść ponad 5,5 mln rocznie, z czego milion mają stanowić auta bezemisyjne (BEV i FCEV). Już w 2025 r. każdy model Toyoty i Lexusa będzie miał jako jedną z wersji albo napęd alternatywny, albo elektryczny. Przybędzie nowych modeli akumulatorowo-elektrycznych, wodorowo-elektrycznych i hybryd plug-in, a także będą wersje HEV, PHEV lub BEV wszystkich już produkowanych modeli. Na początku przyszłej dekady koncern wprowadzi 10 samochodów elektrycznych (BEV).

Nowe modele zadebiutują w Chinach, po czym trafią do Japonii, Indii, USA i Europy. W latach 20. pojawią się kolejne elektryczne modele osobowe i użytkowe Toyoty z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Oferta aut hybrydowych zostanie rozszerzona — do kolejnych modeli trafi nowa generacja napędu Toyota Hybrid System II, który teraz jest dostępny w Priusie i Toyocie C-HR. Japońska firma opracuje też prostszą wersję napędu hybrydowego do niektórych modeli, a po 2020 r. rozbuduje ofertę hybryd ładowanych z zewnętrznej sieci (plug-in).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane