TP faworytem przetargu wartego 50 mln zł

Mariusz Zielke
27-10-2004, 00:00

Telekomunikacja Polska okazała się faworytem przetargu na sieć dla rolniczego ubezpieczyciela. Tylko dlaczego bez konkurencji...

W piątek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wpłynęły oferty na obsługę transmisji danych i głosu. Chętnych jest tylko dwóch: Telekomunikacja Polska (TP) oraz konsorcjum Crowley Data Poland, ATM, Comarchu i Netii. Operator zaproponował cenę 53 mln zł brutto, konsorcjum zażądało blisko 57 mln zł. Obie oferty mieszczą się w budżecie projektu — KRUS podała, że zamierza przeznaczyć na ten cel 60 mln zł. Ponieważ cena jest jedynym kryterium wyboru, TP ma praktycznie kontrakt w kieszeni.

— Nie było niespodzianek. KRUS tak skonstruowała specyfikację zamówienia, że TP była od początku faworytem. Dziwne, że w ogóle pojawił się jakiś konkurent — mówi osoba zbliżona do przetargu.

Mało chętnych

To, że w przetargu za ponad 50 mln zł wystartowały tylko dwie oferty, może budzić kontrowersje. Przypomnijmy, że obecnie rozstrzygane są dwa inne duże konkursy na zestawienie i obsługę sieci teleinformatycznych: w resorcie sprawiedliwości (wartość 70 mln zł) oraz na sieć dla ewidencji pojazdów CEPiK (wartość około 80 mln zł). W obu faworytem jest TP, ale przy dużo większej konkurencji: w resorcie sprawiedliwości startuje czterech oferentów, a na sieć CEPiK aż 11. Małe zainteresowanie potencjalnych oferentów przetargiem na sieć dla KRUS wynika z bardzo ostrych wymagań zamawiającego oraz wykluczenia niektórych technologii. To rodziło obawy, że tylko TP będzie w stanie spełnić wymagania.

Długoletni klient

Wykonawca projektu zdobędzie klienta przynajmniej na pięć lat. Zestawi łącza dla 300 placówek KRUS. Projekt podzielono na dwa etapy — pierwszy obejmuje zestawienie łączy dla centrali i oddziałów regionalnych, drugi - podłączenie pozostałych jednostek terenowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TP faworytem przetargu wartego 50 mln zł